Zřizujeme vlastní web aneb Z Bloggeru na WordPress, 2. část

V minulém článku jsem lehce zmapoval historii svého blogování, vysvětlil hlavní důvody, které vedly k přechodu na platformu WordPress, a jeho hlavní výhody. V tom dnešním se podíváme na to, jak si na něm zřídit blog či stránky. Samozřejmě je návod poněkud obecnější než vyloženě průvodce krok za krokem. Každý poskytovatel má tohle všechno maličko jiné a já už web mám dávno zřízený, ale uvidíte sami, že to ani není nutné. :)

Jakmile jste rozhodnuti, že do toho jdete, a k tomu vám upřímně gratuluji, můžete začít zjišťovat konkrétní detaily. Především zvolit hosting, neboli prostor na serveru, na kterém bude výš nový web umístěn. Původně jsem zvažoval i zahraniční poskytovatele, ale nakonec jsem se rozhodl pro naše firmy. Přeci jen v případe potíží by mělo být jejich řešení mnohem snazší. A platit v dolarech se mi taky moc nechtělo. Do nejužšího vedení jsem tak vybral Wedos.czCeskyhosting.cz. Osobně si myslím, že ani s jedním neuděláte chybu. Nakonec jsem sáhl po prvním jmenovaném. Upřímně, ani už přesně nevím proč. Ale celkově nabízel dobré parametry a byl mi sympatický. Tak mě napadá, že by mě mohli za reklamu překvapit nějakou odměnou. No nic. Takhle se spolupráce asi nedělá. :D

Určitě zaklikněte ten No limit. Ještě nabízeli nějaký Miniweb zdarma, ale ten je k ničemu. Holt každá sranda něco stojí. :) Vše nechte jak je nastaveno, jen vyplníte svou zvolenou doménu.

Druhá podstatná věc je vymyšlení jména pro doménu a její zaregistrování. Je zcela na vás, jaké zvolíte, ale měli byste zvážit několik důležitých faktorů. Hned na začátek se dá říct, že čím jednodušší a zapamatovatelnější jméno bude, tím lépe. Rozhodně radím vyhnout se různým pomlčkám, podtržítkům a podobným symbolům. Také různé složitější cizojazyčné názvy nejsou to pravé ořechové. Základem je snadné používání a určitě nechcete, aby se k vám uživatel proklikával přes x variant až ke správné podobě adresy. Pro příklad, jste si jistí, že doména toho fajn blogu, na který jste včera koukali, byla lucy-pleasuresoflife, lifeoflucyspleasure nebo třeba lucyslifeofpleassures? Myslím, že rozumíte, kam tím mířím. V jednoduchosti je krása i síla. A je především ve vašem zájmu, aby tomu tak u vaší domény tak bylo. Nezapomeňte, že váš web můžou navštěvovat i lidé, co se anglicky neučili a mají problémy se správným tvarem slov. Proč jim komplikovat život.

Samozřejmě můžete narazit na jméno, které už někdo používá. Pak máte holt smůlu a musíte vymýšlet dál. Ale určitě nespěchejte. Uvědomte si, že doména vás nebo i váš byznys může reprezentovat i mnoho let a proto byste k ní měli mít nějaký silnější vztah. Také by samozřejmě měla odpovídat obsahu vašich stránek a nejlépe se shodovat s jejich názvem. Můžete ji sice časem změnit, ale minimálně si poškodíte seo a ztratíte přidanou hodnotu ve formě zavedené značky. Také to není úplně bezpracné. Takže za sebe říkám, dobře si to rozmyslete, poraďte se s přáteli a podobně. Budu-li se držet svého blogu, tak já zvolil jméno Frogos.cz. Zamyslete se nad ním. Je jednoduché, ve všech jazycích snadno rozeznatelné, neobsahuje diakritiku a ke všemu mě ještě charakterizuje, neb mám mezi přáteli přezdívku Frog nebo Žabák a k tomu jsem si i vytvořil určité fiktivní souvislosti. No, o tom třeba jindy. :) Chci jen říct, že mi určitě bude vyhovovat i za dvacet let a nebude důvod ho měnit. Každopádně u domény si ještě vybíráte známou koncovku. Pokud hned necílíte na celý svět, úplně stačí vaše národní, tedy v našem případě hlavně cz respektive sk. Ale nic vám nebrání použít eu, com nebo další. Vliv to má pramalý a spíš si jen zbytecně o fous připlatíte.

Zde si můžete ověřit, zda je zvolená doména volná a následně ji zaregistrovat s vybranou koncovkou.

Popojedem. Dejme tomu, že jsme vybrali vhodnou doménu, kterou zatím nikdo nemá. Řekněme alicebloguje.cz. Neotálejte! Zítra už totiž nemusí být volná a celé kolečko byste museli absolvovat nanovo. Většina poskytovatelů hostingu umožňuje registraci domény přímo souběžně s jeho pořízením, což vřele doporučuji. Ale můžete si ji vyřídit i sami u národního registrátora domén. V případě ČR se jedná o známý cz.nic. Jak to mátě vy, naši braťa Slováci, bohužel nevím. :) Já volil první způsob a Wedos se o vše postaral.

Když se tak zamyslím, ony dnešní služby v téhle oblasti jsou celkově mnohem dál než kdysi a většina firem vám celý proces usnadňuje, jak může.  Je to i v jejich zájmu. Takže v mém případě stačilo objednat si typ hostingu, zaškrtnout vyřízení domény a obojí kartou zaplatit. Po nějaké době se zpřístupní administrace hostingu a do něj musíte nainstalovat redakční systém, v našem případe WordPress. Nebojte, ani to není nic těžkého. Opět většina firem má někde volbu „nainstalování na pár kliknutí“ a celým procesem vás provede. Stačí číst pokyny a řídit se dle nich. Pokud vám doporučují nic nepřepisovat, držte se toho, pokud opravdu nevíte, co děláte! Jakmile proces doběhne, neděste se, může to trvat i pár hodin, přijde vám na mail oznámení a konečně může začít ta správná zábava.

A takhle vypadá dokončená a zprovozněná administrace hostingu. Dál se bohužel bez zřízení nového webu nedostanu, ale právě zde se někde proklikáte k instalaci na jedno kliknutí. Pokud by se vám nepovedlo, podpora funguje opravdu skvěle a jistě vám to zajistí i sami.

Máme hotovo! Teď už vás čeká jen ladění vzhledu, hledání ideálních pluginů a nastavování všeho možného. Také pokud jste dosud blogovali jinde, tak i přesměrování z původního blogu na nově zřízený. Začíná nikdy nekončící proces zdokonalování vašich stránek a plnění je obsahem. Ale o tom zase příště. :-)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *