Z Bloggeru na WordPress, 1. část

Trvalo to sice trochu déle, ale po neustálém odkládání jsem se konečně dostal k napsání tohoto článku. Tedy zatím jeho první části. Hned úvodem chci říct, že nejsem ani zdaleka odborník přes všechny možné webové technologie a služby a můj pohled je tak spíše pohledem pokročilého uživatele, dlouholetého blogera s nějakými zkušenostmi a díky nim objevenými cestičkami. Třeba článek někomu pomůže v rozhodování nebo alespoň rozšíří obzory. To se hodí vždycky. Zároveň dodám, že ač je psaný především pro ty, co se chystají na přesun na vlastní doménu a platformu WordPress ze systému Blogger, rady a postupy v něm jsou univerzální a samozřejmě je využijí i ti ostatní, co začínají rovnou načisto tam.

Úvod máme za sebou, pojďme tedy k jádru pudla. Nejprve mi ale dovolte ještě malou exkurzi do historie mého blogování, na které bych rád vysvětlil své důvody a pohnutky pro následný přechod. Začala kolem roku 2006 na tehdejší platformě Bloguje.cz ještě pod jménem KrysaVonHameln.

Můj úplně první blog na Bloguje.cz… Jo, nostalgie. :)

Blog ani služba, na které jel, dávno neexistují. Nicméně byl to dobrý systém s rozumnými možnostmi, které mi tehdy bohatě stačily. Tedy umožňoval vydávat články, nějaké vyladění vzhledu… Zkrátka co začínající bloger potřeboval. Později jsem tamtéž založil nový blog, tentokrát již jako Frogos13. Bohužel na památku mi z něj díky nečekanému zániku služby zůstala pouze hlavička.

No jo, zelená, vesmír, planeta… To je moje dodnes. :)

Konečně se dostávám k éře Bloggeru, na který jsem po nuceném odchodu přešel a vydržel na něm spokojeně mnoho let. Pokud se dnes podíváte po našem československém blogerském rybníčku, zjistíte, že nejrozšířenější platformou jsou stále český Blog.cz a Blogger.com (to je ten s doménou blogspot.com) od Googlu. O dost menší zastoupení mají další systémy v čele s WordPressem, kterému se chci později věnovat především. Ale nepředbíhejme. Na Bloggeru jsem setrval vlastně až do chvíle, kdy jsem si uvědomil, že chci víc. Ono to možná zní trošku samolibě, ale k cca pěti letům práce přeci jen máte nějaký vztah a jste hrdí, co jste za tu dobu dokázali. Jak jste se posunuli ve stylu psaní a kvalitě… Snad. :) A chcete svůj malý kousek internetu dál rozvíjet, jak to jen jde. A to mi bohužel Blogger už neumožňoval, nebo jen obtížně. Je to dodnes skvělá platforma a věřím, že spoustě uživatelů bude stačit ke štěstí. Vřele ji proto doporučuji pro nováčky a ty, kteří si blogování teprve chtějí poprvé osahat. Ale všem ostatním, kteří už vědí co chtějí a myslí to trochu vážněji, radím lepší cestu.

Takhle nějak vypadal třetí blog, tentokrát už na Bloggeru, těsně před jeho opuštěním.

Mám-li být konkrétní, na Bloggeru mi nakonec vadily především dvě věci: První bylo, že zobrazení v mobilu bylo velice osekané a téměř nepoužitelné pro hlubší navigaci webem. Překlikávat jednou šipkou příspěvek za příspěvkem pět let dozadu fakt není něco, co bych jako návštěvník uvítal. Navigace po kategoriích či archiv se v mobilu nezobrazovaly. Ano, možná by to bylo možné vyřešit jinou šablonou, ale žádná se mi nelíbila a celé mě to už štvalo. Ta nedomyšlenost jinak dobrého systému. Sice jsem nedlouho před definitivním odchodem naprogramoval jakési provizorní menu pro mobil, ale stejné to nebylo ono.

Druhou věcí byla pomalu sílící obava z budoucnosti. Co když se Googlu něco nebude líbit a blog mi smaže? Jak jsem četl, nebyl bych první, kdo ho takto ztratil. Mimoto pořád to je služba, která prostě může kdykoliv skončit stejně jako jiné. Viz má dosti trpká zkušenost s Bloguje.cz. Info o blížícím se konci zapadlo kdesi ve spamu, a když jsem si všiml, bylo pozdě. Vyjma pár otisků v Google archivech jsem o všechna data po x letech přišel bez šance na obnovení. Stát se mi něco podobného znovu, asi by mě rovnou odvezli do některého sanatoria. :D

Postupem času jsem si začal uvědomovat, že jediná možnost, jak tyto problémy eliminovat a posunout se dál, bude přejít jinam a zřídit web pod vlastní adresou či značkou. Jednoduše jsem chtěl jet na svém. S plnou kontrolou obsahu, vlastnickými právy svých děl a odpovědností za něj. A přiznejme si, mít adresu jen Frogos.cz bez nějakého dalšího bordelu má své kouzlo a působí to mnohem profesionálněji.

Někdy v polovině roku 2016 rozhodl, že do toho všeho opravdu půjdu, a začal hledat novou a lepší platformu respektive způsoby jak na to. Samozřejmě jsem se toho bál. Byl to krok, ze kterého by se vracelo obtížně, i když samozřejmě možné to je. Ale prostě strach z neznáma pracoval. Mít vlastní stránky, platit si za doménu… To chtělo sosat informace. A jejich největší studnicí byl, jak jinak, především internet a hlavně Youtube. Díky hodinám sledování různých článků a videí jsem si udělal jakous takous představu a rozhodl se pro vlastní hosting a po několika týdnech zvažování vybral za platformu redakční systém WordPress. Proč právě ten? Z mnoha důvodů. Zkusím to tu trochu rozvést.

Především se jedná o open source systém. To znamená, že je zdarma, nikdo si na něj nečiní nárok a je otevřený jakýmkoliv úpravám a rozšiřování. Díky tomu je kolem něho velká fungující komunita, na kterou není problém se obrátit v případě problému. Zároveň je ke stažení spousta lepších či horších pluginů a šablon, ať už zdarma nebo komerčních. Téměř cokoliv potřebujete k doladění svého webu k dokonalosti WordPress umožňuje. Díky jeho rostoucí oblibě, jednoduchosti a možnostem je celkem nepravděpodobné, že by v blízké době skončil.

Další obrovskou výhodou je, že máte kontrolu nad veškerým obsahem. Chcete vydělávat na banneru? Můžete. Nelíbí se vám widget zobrazující nejčtenější články? Vyměníte ho snadno za jiný. Chcete dvojjazyčnou verzi nebo třeba několik přepínatelných barevných kombinací? Ankety, diskuzní fórum, seznamka? Žádný problém. Zní to trošku jak Horst Fuchs, já vím, ale nepřeháním. Je zcela lhostejné, zda chcete osobní blog nebo klasické stránky třeba o autech. Není problém si i obojí nakombinovat dle potřeb. Proti jiným službám zkrátka umožňuje ještě spoustu zajímavých věcí. K těm se později ještě vrátíme.

Tou největší výhodou ale zůstává, že je to celé jen vaše. Nikdo vám nemůže blog jen tak zrušit, protože se mu nelíbí článek o Zemanovi nebo kritika degradace společnosti. Dokonce ani erotika není problém, pokud dodržíte platné zákony. Zkrátka dokud platíte, je to jen na vás a o nic nepřijdete. Samozřejmě pokud se staráte i o zabezpečení, které je též na velmi dobré úrovni. Sám mám denně několik desítek pokusů o prolomení, a prostě pohoda. O všech ale vím díky mailovému upozornění a nemusím se o nic starat. Plugin to udělá za mě. Skvělé je, že můžete nastavit třeba omezení přihlášení na tři pokusy z jedné ip adresy a pokud jsou neúspěšné, na x hodin další pokusy zcela utnete. Celý systém se neustále vyvíjí, poměrně často máte možnost nových aktualizací jednotlivých částí a tohle všechno děla z WordPressu univerzální platformu pro jakoukoliv podobu webu.

Samozřejmě pokud se nespokojíte se základním nastavením a vzhledem, které je ale na dostačující úrovni, budete muset vynaložit nějaké to úsilí, než bude vše vypadat a fungovat jak chcete. Minimálně znalost css je velice výhodná a hodně pomůže, ale nebojte se, není ani nezbytná. A hodně věcí upravíte i bez ní. Pokud jste hračičky jako já, je tohle období docela zábava. Když teda zrovna nešílíte, že to zase není ono a už podesáté hledáte lepší plugin nebo správný řádek v kódu. :-D Já ladil vzhled svého Frogosu asi tři týdny, ale stálo to za ty nervy a rozhodně nelituji.

A takhle vypadá Frogos šlapající na WordPressu dnes. :)

Když to shrnu, přesun na vlastní doménu a novy systém bylo to nejlepší, co jsem s blogem mohl udělat. Jak jsem psal v úvodu, celá tahle transformace vám dodá nadšení z vašeho rozvíjejícího se díla. Už to není jen takové to nezávazné psaní jednou za měsíc, jakým jsme všichni začínali. Ne. Je v tom najednou víc. Určitá hrdost a sebevědomí. Máte vlastní kus internetu a můžete cokoliv. I vědomí, že do toho musíte investovat nějakou tu kačku, vás nutí víc se snažit, aby to mělo nějaký smysl a nebyly to jen vyhozené peníze.

Původně to měl být jeden článek, ale zatím to vypadá na kratší seriál. Nevadí. V tom příštím vám přiblížím založení blogu či stránek na vlastním hostingu z technického hlediska, a pokusím se zmírnit veškeré vaše obavy. Tak se těšte. :-)

6 komentářů

  1. Já své stránky provozuji na svých adresách téměř od začátku. První jsem začal na free webhostingu s doménou 3 řádu pak jsem ale šel do své a neměnil bych. Sice nepoužívám žádný redakční systém svůj „kód“ si píši sám ale i tak je vlastní prostor s vlastními náklady a s jistotou že jen tak nezanikne k nezaplacení.

  2. K vlastní doméně mě přivedl vesměs strach z toho, že Nova Blog.cz bez jediného slova smaže – co jej Nova od Jyxa odkoupila, šla „střeva“ systému plíživě, ale systematicky do kopru :) . Pak jsem byla chvíli na Wordpress.com, ale pak jsem si pořídila vlastní web a „dokrmila“ jej redakčním systémem od WordPressu. Ten mi už nesmažou :) :) .

    1. Vidíš, to jsem ani nevěděl. Upřímně, blog.cz léta ignoruju, neb nenabízí nic moc proti konkurenci a většina blogů co si pamatuju, stála za pendrek. Ale beru ho jako jednu z možností pro první krůčky začínajících a pak šup pryč :D

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *