Blíží se volby aneb jděte volit!

Asi většina z vás ví, že se nám blíží volby, tentokrát do poslanecké sněmovny. Upřímně, politiku tu řeším spíš jen okrajově, taky co o těch mamlasech chcete furt psát, tentokrát se však nechci jen zamyslet nad nějakým tématem, ale hlavně trochu zapůsobit na vás, moji milí, a trošku vás pošťouchnout. :)

Volby jsou totiž jedna z mála možností, kdy může běžný lid promluvit do toho, kam jeho stát směřuje, vystavit vysvědčení končící vládě a ukázat, zda byl spokojen, či jí má plný zuby. A tohle právo jsme si museli vydobít během dlouhé historie – kapitolu komunismu raději vynechám – a měli bychom si ho proto vážit. Osobně jej považuji i za určitou morální povinnost a naši zodpovědnost každého z nás. Ono, když máte účast třeba 60 procent, volby sice budou platné, ale skončí různými koalicemi a nakonec budou všichni remcat, že to dopadla tak a tak nebo že bylo málo voličů a proto to jinak nešlo. Vždyť to znáte, a je to smutné

Mnozí si říkáte, že nemáte koho volit. Jestli to dáte komunistům nebo Kalouskovi přece vyjde nastejno a vy na tom budete pořád stejně, tak proč volit. Naprosto vás chápu. Na výběr na naší politické scéně je opravdu žalostný pohled. Jedni nás štvali teď, jiní před deseti lety a spálit se už nikdo nechce. Sám budu mít problém se rozhodnout co nejlépe. Jenže v tom, že na vašem hlasu nezáleží, se pletete. Neplatné hlasy se totiž odečtou od celkového zisku stran až poté se rozdělují státní příspěvky. Tudíž nepřímo vydělají vlastně všichni, i ti, které podpořit nechcete. Stejně tak tu existuje rozšířené tvrzení, že nevoliči také nějak nepřímo podpoří ty ostatní. Ale na netu jsem o tom nic nenašel, tak nevím. Nejsem odborník na politiku a možná je to jen fáma. Ale to je jedno. Co kdyby na tom něco bylo? A určitě existuje i pro vaši volbu menší či větší zlo, které prostě podpořit v žádném případě nechcete. Řešením je vhodit do urny prázdný, ale platný, lístek. Ten jediný totiž ukáže vaše otrávení ze situace, ale zároveň nechtěně nepodpoříte někoho, kdo je pro vás zcela nepřijatelný.

Za sebe tedy chci říct, abyste určitě šli volit. Je mi jedno, jestli ČSSD, Piráty, Korunu českou nebo třeba zesměšňovaného Okamuru. Je úplně lhostejné, jestli levici či pravici. Je fuk, kdo je vám nejblíž a komu věříte. Je to VAŠE volba, a ta musí být především v souladu s vaším svědomím a přesvědčením. Nechci vás tu ovlivňovat, koho jo a koho ne. Každý to vidíme jinak a vím, že shoda prostě není možná. Ale hlavně jděte. Těch pár minut vás nezabije, ale může pomoci tady ten marast alespoň trochu zlepšit. Jo, jsem naiva. :D

Projděte si volební programy, ale neřiďte se jen jimi. Mnohokrát se stalo, že strany slibovaly to či ono, ale jak měly vyhráno, nějak se na sliby zapomnělo. Pro mě to jsou přesně ty partaje, které už nikdy volit nebudu. Spíš se zamyslete, jak se v posledních letech, nikoliv měsících, projevovaly v politice. Zvažte jejich lídry, jejich dlouhodobé postoje a cíle. A podle nich se rozhodněte. Lidé bohužel zapomínají a klidně znovu zvolí někoho, koho před rokem nenáviděli za nějaký zákon. Vzpomínejte, nechte si klid na rozmyšlenou a pak jděte do toho a doufejte.

Ještě si dovolím jednu poznámku na závěr. Dlouhodobě razím myšlenku, že pouze ten, co šel volit, má nárok po volbách kritizovat výsledek a další vývoj. Mohl se zmýlit a litovat toho jak volil, může být hrdý, že dotyčná strana vyhrála a držet jí palce. To je vše v pořádku a holt nemůžeme očekávat, co bude nebo nebude. Ale kdo nešel vůbec, tak ať mlčí a šoupe nohama. Je to totiž i jeho vina, pokud se nic nezmění nebo naopak jen k horšímu.

To je k tomuhle tématu asi vše a věřím, že se nad článkem trochu zamyslíte, a za měsíc se potkáme ve volební místnosti. Přeji šťastnou ruku, a snad to dopadne nějak rozumně. :)

6 komentářů

 1. Souhlasím, že kdo nevolí, ať nenadává. Líbí se mi, že se snažíte lidi neovlivňovat, to bohužel opak toho, co dělám většinou já. :D Je to smutné, ale debata o politice by měla být běžná, jenže to v lidech vyvolává tolik emocí, že to asi nejde… Upřímně to úplně chápu, když pak slyším v politice postarší paní, jak zasněně říká „Já se sice o politiku vůbec nezajímám, ale ******** fandím!“

  Zeptat se druhého člověka, koho bude volit, je skoro „drzost“, do které nikomu nic není, přitom by se za to lidé stydět v normální zdravé společnosti neměli… Ale chápu, že je to tajné, když si pak ti druzí myslí o tom dotyčném, že je blb a třeba se s ním přestanou i bavit nebo začnou nadávat a na druhou stranu lidi mají kolikrát pro volbu svého kandidáta často chabé argumenty nebo se za ně stydí. Prostě se jim něčím líbí a tak volí a nedbají, že prezident tu není jen od poukazování na EU a imigranty, ale především jako morální vzor, reprezentant naší země, atd.

  Kdo chce něco v tomto státě změnit, měl by jít opravdu alespoň k těm volbám. Vlastně ani to nestačí, je potřeba znát program dané strany a co je zastupuje.

  1. Děkuji za pochvalu, no nejradši bych je ovlivňoval, ale o tom ten článek nebyl. Tady jde vůbec o účast na volbách. A jediný, kdo ji má víceméně maximální, jsou komunisti. :D A já se běžně bavím s přáteli o tom, koho budem volit, sice si občas myslíme svoje, ale věřím, že přátelit se mohou i lidé s opačnými politickými názory. Jen se to nesmí moc rozjet v té diskuzi. :D Jinak já to zatím vidím na Realisty, neboť jsou stranou, která mě dosud nezklamala (jako skoro všichni ostatní od revoluce), jejich názory a program jsou mi blízké a Robejškovi věřím. Zatím. Že za ním stojí Penta přiznal, aniž by se nějak vytáčel, s tím, že za každou stranou někdo je. Jeho snahy něco změnit vidím několik let dozadu, takže proč mu nedat šanci. Třeba se zdiskredituje jako jiní. Třeba ne. Nestydím se za to a pro mě furt lepší, než volit stále znovu ty xichty, co tam dřepí bez mála 30 let. Mimochodem strana, která legalizuje defenestraci, tedy zbavení se proradných politiků prostřednictvím okna, má u mě hlas hned. :D

 2. No. Sotva vím, že nějaké volby budou. Jaké, to jde úplně mimo mne. Politika mi absolutně vůbec nic neříká. O volebních programech nevím vůbec nic. U voleb jsem ještě nebyla, nepočítám-li studentské. A nikdy po nich nenadávám, výsledky mi jaksi vůbec nic neříkají. Jsem to ale neuvědomělý občan. :-O

 3. Nevím, mě ty politické strany přijdou všechny stejné. Říkají jak změní tohle, tohle a tohle. K tomu jedna strana kydá špínu na tu druhou, když se něco proflákne, jako kdyby neměli dost toho svinstva za nehty sami. Proto raději volím menší strany – ale v zásadě to nějak nehroutím.

  1. Naprosto tě chápu. Taky většině z těch vykuků dávno nevěřím. Ale pořád lepší volit ty menší a neprofláklé, než se na volby vybodnout. A ano, není potřeba to extra hrotit. Jen tam jít a pokusit se něco změnit. I když s malou nadějí.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *