V průvodu za práva zvířat

Ano přátelé, je to tak! Ač nejsem ani vegetarián, natož vegan – a obecně mě demonstrace většinou nechávají chladným – v sobotu jsem se přeci jen nějakého toho aktivismu zúčastnil. Konal se totiž průvod lidí, kterým záleží na zvířatech a už nechtějí mlčky přihlížet tomu, co se děje. Jen si vezměte ty zprávy z poslední doby. Tu někdo utýrá kočku, druhý zmrzačí psa, třetí vyhodí zvíře z okna. Vždyť to je přece hrozná prča. Nechci být konkrétní, nemám na to žaludek, mít tu tyhle hnusy nejlíp i s fotkami. No a tresty? Často jen podmínka, pokud vůbec. Je mi z toho vždycky smutno a dotyčné bych nejradši přizabil. Když jsem tedy viděl, že je možnost alespoň symbolicky podpořit změnu, neváhal jsem a vyrazil do centra.

Průvod pořádala iniciativa Stop týrání zvířat, a začínal na Újezdě, odkud se docela rychlým tempem sunul přes most a Václavák až k Riegrovým sadům. Skladba účastníků byla různorodá. Mladí, staří, muži, ženy dokonce i děti. Velká část z nich nesla různé cedule s hesly jako „Zvíře není věc!“ či „Chceme vyšší tresty!“ a tato hesla též poměrně nahlas skandovala. Někteří protestovali proti jedení zvířat, jiní proti chovu či cirkusům. Já osobně zde podpořil hlavně to, co jsem psal v úvodu a na co byla primárně akce zaměřena, tedy aby se konečně začalo na týrání zvířat dívat jinak. A když už k němu dojde, bohužel úplně eliminovat to nejde, neb lidé jsou prostě… no lidi, tak aby za ně následoval trest. Ne podmínka, ne tytyty. Ale trest, který dotyčného opravdu zabolí.

Cestou jsme potkali známého redaktora z Reflexu Jiřího X. Doležala, který se pokoušel rozdávat letáky, ve kterých kritizoval zaslepenost demonstrujících a obhajoval výcvik zvířat v cirkusech. Prý prostě není možné cvičit zvíře za použití násilí. Říkal jediné: „Vezměte si letáček, kde se dočtete, že nemáte pravdu.“ Super! Kdyby si pan Xaver alespoň zjistil, o čem tenhle průvod byl. Takhle byl akorát za pitomce, neb o cirkusy jaksi nešlo. A že zvířata týrána jsou a tresty jsou směšné, to snad nemůže nikdo rozumný zpochybnit. Takže kdo že nemá pravdu? V čem se třeba já konkrétně mýlím? Hmm, ale co. Tohoto pána prostě nemělo smysl řešit. Naopak potěšila přítomnost Jiřího Pospíšila, který je známý svým postojem ke zvířatům a podporou zpřísnění zákonů.

Jelikož se jednalo asi o první takovou akci, které jsem se účastnil, byl to docela zajímavý zážitek. Okolo nás doprovázela policie a my jsme si vykračovali po ulicích, jindy tak plných aut. Znáte takovou tu hlavní tepnu mezi Muzeem a Vinohradskou? Bylo zvláštní jít tudy pěšky. Nikde žádná auta. Jako z nějakého scifi filmu. Nakonec jsme zamířili do Riegrových sadů, kde čekalo posezení v restaurační zahrádce, nějaká ta hudba, proslovy a tak dále. Chvíli jsem poseděl, ale brzy jsem odešel. Co jsem pak četl názory, o nic jsem nepřišel. Protivný a drzý personál, klasický jídelníček typu klobása s pivem a další extempore pana Xavera… Mimoto si myslím, že podobný happening má smysl, pokud je vidět. Ne, že se zavřeme někde do hospody. Stejně tak nepotřebuji poslouchat projevy, jak je to na prd. To přece vím, proto jsem přišel. Ale tak chápu, že to k tomu patří. Nic proti, ale pro mě byla čajovna s kamarádkou lepší plán pro zbytek dne.

Abych byl objektivní, zmíním i pár negativ celé akce. Co se mi třeba moc nelíbilo, bylo doprovázení některých účastníků psy, z nichž nemalá část byla z neustálého řvaní a skandování hesel dost vystresovaná. Chápu, že myšlenka byla dobrá, ale pokud tato akce chce upozornit na týrání zvířat, nemělo by k němu docházet tou samotnou akcí. Někteří psi si společnost, i třeba hlučnější, užijí, ale rozhodně to neplatí o všech. A je pak na zvážení každého, co jeho miláček snese. Já bohužel viděl několik třesoucích se psů, kňučících… A prostě neměl jsem z toho dobrý pocit. Našeho choďáka bych do podobného šílenství nikdy nevzal.

Co mě třeba trochu zarazilo, byla jedna punková slečna s cedulí „Love me, don`t wear me!“ tedy miluj mě, nenos mě, která si s průvodem vykračovala v na pohled kožených kanadách. Nechci nikomu křivdit a budu proto optimisticky věřit, že byly umělé. V opačném případě by mi to připadalo stejné, jako být na pochodu veganů s trikem „Nejezte prasata!“ ukusovat řízek. :-D A podobných paradoxních výjevů jsem tam spatřil více a až se zase bude někde v diskuzích na Facebooku řešit pokrytectví těchto aktivistů, může i toto být zbytečným důvodem. Ale co, já si zas s kamarádem dělal srandu, že jestli ta masa lidí okolo zjistí, že jsem k obědu měl vepřo knedlo, tak jsem mrtvej Homolka. Jenže já tam nebyl za vegetariány, takže snad cajk. :)

O dost víc nevhodné mi přišlo, že ani v takovém průvodu si kuřáci neodpustili cígo a čadili, kde se jim to hodilo. Nějaké ohledy na děti či zmíněné psy je vskutku nezajímaly. Nedopalek pak elegantním obloukem hodili kamsi za sebe a neřešili. Já nevím, ale nemělo by tohle všechno být tak nějak provázané? Snaha o lepší zacházení se zvířaty, ochrana přírody, elementární slušnost a neházení bordelu kamkoliv přijdu? Nevím, asi jsem divnej.

Ale co, chybky se najdou všude. Podstatné je, že se spousta lidí spojila, aby vyjádřila svůj odpor k stávající situaci. A na tom záleží nejvíc. Akci jako takovou hodnotím samozřejmě pozitivně. Cení se každá snaha něco změnit a zajistit zvířatům lepší zacházení. Je to potřeba a jsem rád, že jsem přišel, a především že vůbec vznikla. Záměrně ubližovat zvířatům může jen naprostý hajzl, a pokud společnost takové dostatečně nepostihuje, je něco fakt hodně špatně. Jen mě trochu mrzí, že z mého sociálního okruhu nepřišel nikdo, ale holt co se dá dělat. I tak nás bylo fakt hodně, četl jsem, že snad 3000 lidí. A to je přece super! Organizátorům tak děkuji a přeji hodně štěstí s dalšími podobnými akcemi a snad se jednou povede něco změnit k lepšímu. Byl bych moc rád.

10 komentářů

  1. Byla jsem dojata, že se akce zůčastnilo tolik demonstrantů., že jim nejsou zvířátka lhostejná. Článek se mi hodně líbil, jak názorově tak objektivností, a  budu moc a moc držet palce … doufám, že příští rok dojde k větším změnám v zákonech na ochranu zvířat a to urychleně, aby zvířátka v rukou některých psychopatů už konečně netrpěla !!!! Díky moc všem a nepřestaneme v boji za práva zvířat a proti týrání zvířat.

  2. S článkem naprosto souhlasím. Překvapilo mě přes 3000 demonstrantů, kteří bojují za práva zvířat, je to krásná věc. Doufám jen, že to lidé začnou brát konečně vážně a začne se něco dít. Zvíře není věc, aby s nimi bylo takto zacházeno! Otevřete oči VY NAHOŘE!!

  3. Jste moje krevni skupina,s temito nazory se naprosto ztotoznuji. I pres nektere chyby byl pochod super.Jsem velice spokojena,ze jsem se zucastila pro lepsi zivot zvirat, pro dustojny zivot tvoru a lidi , co je miluji.Pro vyssi tresty bezmozkacum , co je tyraji.Stop tyrani- zvirata jsou zive , citici bytosti. Diky za to ,ze jsou takovi lidi, jako organizatori teto akce.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *