Ušijte si vlastní žebradlo

hotové žebradlo 2

Jak jsem slíbil, uvádím postup k ušití podobného žebradla, jako jsem si vyrobil já. Pokusím se vše dostatečně vysvětlit, upozornit na nějaké ty zapeklitosti a přidat i určité návrhy na zlepšení. Přeci jen vždy se během tvorby zjistí, že něco šlo jinak:) Tak jdeme na to.

Co budeme potřebovat:

Pevnější látku na vnější stranu žebradla. Já použil starší rozstříhaný džíny, konkrétně stehenní část:) Dále nějakou tenčí látku na podšívku. Dobré je prostěradlo, nějak lehčí bavlna… Osobně bych se raději vyhnul klasické podšívkovině. Klouže, blbě se s tím pracuje a nemyslím, že by dlouho vydržela. Ještě si samozřejmě připravíme pevnější nit, šicí stroj, nůžky, tužku, křídy a nějaké papíry na nakreslení střihu.

Zapínání a přidělání popruhu lze udělat i jinak a jednodušeji, ale pokud si s tím budete chtít vyhrát jako já, budete potřebovat ještě nějakou silnější kůži na zapínání a úchyty, popruh, dvě hranatá sedlářská oka (lze i kroužky), přezku, zkracovací přezku na popruh a nějaké nýtky, šídlo, děrovač, odlamovací nožík a sedlářskou nit na šití kůže.

Šití základu:

Nejprve si nakreslíme střih. V mém případě se jedná o obdélník cca 22.5 a 29 cm. Vystřihneme a křídou obkreslíme na látku. Doporučuju zatížení třeba nějakou knihou, aby se vám to nehnulo.

žebradlo-kresba
Zatížení během obkreslování střihu
žebradlo-obrys
Překreslený střih

Vezmeme tento díl, lícem k líci přiložíme na druhý kus látky a sešpendlíme, prošijeme podél čáry. Obstřihneme švové přídavky cca 5 mm od prošití a nakonec zaobroubíme entlovacím cikcakem.

žebradlo-špendlení-šití

žebradlo-začištění
Detail začištění švů. Takto musíme upravit všechny okraje, aby se během používání tašky nerozpadaly.

Sešitý korpus převrátíme naruby a můžeme se pokochat, jak začíná pomalu vypadat jako taška. Ale k tomu nám chybí ještě spousta práce:) Pak korpus převraťte zpátky rubem ven.

žebradlo-převrácení

Klopa:

Stejným způsobem si teď připravíme klopu, která bude zakrývat vršek žebradla a umožní nám jeho zapínání. Nakreslíme si tvar na látku a obstřihneme. Sešpendlíme, prošijeme a převrátíme naruby. Pozor. Musíme si nechat kousek nesešitého místa, abychom měli kudy látku převrátit. Můj díl má šířku stejnou jako základ žebradla a výšku cca 32 cm. Aby to nebylo tak fádní, zkosil jsem trochu rohy.

žebradlo-klopa1

žebradlo-klopa2

žebradlo-klopa-detail
Detail nesešitého místa, kterým klopu musíme převrátit. Doporučuju pak sešít ručně skrytým stehem. Ale já to nechal být. Je to vzadu a po přišití se díra stejně uzavře. Jen ne tak hezky:)
žebradlo-hotová-klopa
Klopa je sešitá a po obvodu prošitá, aby pěkně vypadala i držela.

Zapínání:

Teď přejdeme od šicího stroje do vod sedlařiny a ruční práce. Ale nebojte, zas tak těžké to nebude:) Pokud chcete, můžete zapínání vyřešit i jinak. Na knoflík, suchý zip… Možností je více. Mně se ale líbí tahle. Pokud chcete, můžete si to nechat jako poslední fázi výroby, ale pokud to uděláte teď, nebude zapínání vidět uvnitř tašky. Ale je to jedno.

Nejprve si nakreslíme tvar zapínání na kůži a vyřízneme či vystřihneme. Pak si šídlem připravíme dírky pro šití a případně dírkovačem i dírky pro nýtky. Ty nejsou nutné a jedná se spíš o ozdobu. Primárně drží vše stehy šití.

zapínání-klopa1
Tvar samozřejmě může být i složitější či naopak jen jednoduchý obdélník.
šití-kůže
Sedlářské potřeby: Nit, šídlo, dvě tupé jehly, nůžky. Můžeme začít:)
zapínání-klopa2
Můžete si pomoct izolepou, aby se to celé stále nehýbalo. Druhá možnost je nejprve zapínání přinýtovat.
zapínání-klopa3
Takto sedlářským stehem kolem dokola přišijeme kůži k tašce.

To je ale jen jedna část zapínání. Aby bylo funkční, musíme k přední straně žebradla přišít ještě přezku. Postup je úplně stejný, jen místo izolepy, která se neosvědčila, přichytíme před šitím kůži nýtkem. Otvor pro trn přezky dělám obvykle tak, že vyrazím dva kruhové otvory a spojím je odlamovacím nožíkem. Buďte opatrní, ať nepřejedete dál než chcete.

žebradlo-přezka

žebradlo-hotová-přezka
Zapínání na klopě je skoro hotové a zbývá jen udělat dírky pro přezku. Druhá část s přezkou zbývá přišít.

žebradlo-hotové-zapínání

Podšívka:

Pomalu se blížíme k cíli. Ale co by to bylo za tašku, kdyby nebyla vypodšívkovaná. Takže teď přijde na ta. Měla by být o fous menší, neboť se vměstnává do korpusu, který vlastní tloušťkou látky ubírá prostor podšívce. Nevím, nikdy to moc neřeším. Střih jsem tedy obkreslil v úplně stejné velikosti a akorát jsem díly pak šil ne po čáře, ale o ten milimetřík vedle. Ale jsem názoru, že pokud šijeme aspoň trošku precizně, pružnost látky se s tím nějak popere i bez těhle triků:) Takže opět, překreslíme si střih na látku, sešpendlíme a prošijeme. Stejně jako u klopy musíme nechat v podšívce kousek nesešitý, kterým tašku převrátíme. Ten nakonec také začištíme ručně skrytým stehem.

žebradlo-příprava-podšívky
Látku doporučuju vyžehlit ještě před kreslením:)

žebradlo-podšívka

Všití podšívky:

Vsuňte opatrně podšívku do korpusu tak, aby byla lícem k líci. Tím myslím, že hlavní látka žebradla je lícem dovnitř a naopak podšívka je lícem k této vnější látce. Raději si to dobře promyslete, než začnete šít. Oprava bývá hodně problematická. Snažte se být co možná nejpečlivější. Nacpat rohy do rohů, dobře srovnat švy apod. Na tomto záleží, jak pohodlně se vám bude vnitřní prostor tašky nakonec používat:) Jakmile máme hotovo, sešpendlíme horní okraj k sobě a prošijeme. Zastřihneme přídavky a obentlujem, aby se okraj nepáral.

žebradlo-všití-podšívky1

Nastává největší dobrodružství projektu. Musíme vytáhnout podšívku ven, obrátit jí a prostrčit tašku samu sebou tím nesešitým kouskem v podšívce. Blbě se to vysvětluje, ale snad to pochopíte z obrázků.

žebradlo-vytažení-podšívky
Chytněte uvnitř tašky podšívku a vytáhněte ji ven. Pak nacpěte ruku podšívkou dovnitř skrze nesešité místo, tam chytněte hlavní látku tašky a vytáhněte ji ven tím otvorem v podšívce.
žebradlo-vytažení-podšívky2
Měli byste dojít k něčemu takovému. Tedy vidíte hlavní látku i podšívku z lícní strany. Zbývá jen vtlačit podšívku do korpusu a srovnat.
žebradlo-začištění-okraje
Okraj sešpendlíme a vyrovnáme.
žebradlo-začištění-okraje2
A nakonec prošijeme.

Přišití klopy:

Nyní máme hotový základ tašky a klopu, kterou k ní musíme vhodně přichytit. Přemýšlel jsem, jak to provést a nakonec zvolil asi nejjednodušší řešení. Klopu prostě našiju na zadní stranu a hotovo. Jakýpak babrání se s tím:D Další možné řešení by bylo všít ji mezi vnější plášť a podšívku, ale tomu jsem se chtěl vyhnout. Mimoto myslím, že takhle je to i zajímavější.

Takže jak na to? Klopu si přiložíme k zadní části tašky, přehodíme dopředu přes horní okraj (tam kde bude, ne švové přídavky) a zjistíme, zda je to ok, nebo to celé posuneme víc dopředu či dozadu. Pokud jsme spokojení, klopu k tašce přišpendlíme. Zde nastává menší kámen úrazu. Narůstá nám tloušťka šitého materiálu a pokud máte takový fajn stroj jako já, očekávejte lámání jehly, zasekávání a přetrhávání nitě a podobně. Je to o nervy, ale dá se to. Musel jsem se ale vzdát myšlenky prošít díly až ke kraji. Prostě to nešlo. Ale na funkci rostlináře to nebude mít vliv:) Můžete též klopu přišít ručně. Je to na vás. Já ji přišil strojem v prvním švu a ručně v tom druhém. Lépe napoví obrázky.

žebradlo-přišívání-klopy
Poměřování sesazení
žebradlo-přišití-klopy 2
První šití, aneb stroj těžce dýchá, ale zvládl to:D
žebradlo-přišití-klopy-detail
Zde bude šev prošit ručně. Stroj to vzdal a tři zlomené jehly mi přišly jako dostatečný argument.

Popruh a jeho přichycení:

Zbývá poslední část výroby a to popruh a jeho uchycení k tašce. Stejně jako jsme vyrobili zapínání, opět si z kůže vystřihneme vhodný tvar, připravíme otvory a přes sedlářské hranaté očko či kroužek přinýtujeme k hornímu okraji tašky. Pak vezmeme koupený popruh, zkrátíme dle našich nároků a konce zatavíme zapalovačem. Jeden konec musíme ke zkracovací přezce, provléknout ho volně jedním uchycením na tašce, provléknout zpátky a nakonec uchytit k druhé straně. Podívejte se na nějaké popruhy tašek doma. Je to všude stejné:) Veškeré spoje jsem udělal nýtky, ale můžete i šít, chcete-li. Lépe to opět vysvětlí obrázky.

žebradlo-popruhy

žebradlo-popruh

Máme hotovo!

Jestli jste se nikde neztratili, tak jsme v cíli, pářelé, a žebradlo je připraveno k použití. Ještě si ho můžete nějak dozdobit. Já jsem si na něj nacvakal několik placek, ale stejně tak můžete použít nášivku oblíbené kapely, ručně pokreslit fixama atd. Je to jen na vašem vkusu:)

taška final s3

Doufám, že se vám návod líbil a někoho třeba inspiruje k vlastní tvorbě. Já to svoje za dva dny vyrazím provětrat na fesťák, tak uvidím, jak zatěžkávací zkoušku zvládne. Každopádně pokud něco nebylo úplně jasné, nebojte se zeptat níže:)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *