Šijeme kožený měšec

měšec

Potřebujete měšec do divadla nebo na táborovou hru? Děláte historický šerm a chcete mít ke kostýmu vhodný váček na peníze? Snadná rada – Ušijte si měšec:)

Před nějakou dobou jsem si vyrobil runy a doteď se mi tu porůznu válely na parapetu, po stole a jinde, tak jsem si řekl, že když mám ještě nějaký ten volný čas do odjezdu na MoR, konečně situaci vyřeším a stvořím si pro ně měšec. Nejraději bych černozelený, ale jelikož zelená kůže v mém oblíbeném odstínu není zrovna běžně dostupný artikl, spokojím se s červenou barvou:) A protože nejsem lakomej, podělím se s vámi o svůj docela jednoduchý postup, jak si takový měšec můžete ušít také. Připraveni? Tak jdeme na to:)

Budete potřebovat:

Vhodnou kůži, ani tenkou, ale ani moc silnou. Dále ještě nejlépe kovové pravítko, nůžky či odlamovací nožík, sedlářské šídlo, nit a tupé jehly na šití kůže, průchodky včetně nástrojů k jejich aplikaci, kladivo, děrovací kleště nebo průbojník, takové ty bytelné sponky, viz foto, a nějaký provázek na zavázání. Toť vše.

Začínáme:

Nejprve si připravíme oba díly z kůže. Jednoduše si na rubovou stranu nakreslíme propiskou obdélník a kruh a ty vystříhneme či vyřežeme nožíkem. Neřeknu vám přesné míry ani rozměry, protože to je na vás, jak velký, jemný či bytelný měšec chcete. Můj měšec má kruhovou podstavu o průměru cca 8 cm a výšku asi 14 cm + něco na založení vrchního okraje. Každopádně si ale dobře spočítejte obvod kruhu a tedy délku obdélníku, ať vám to vyjde. Nějaký milimetr díky pružnosti kůže nehraje roli, ale nemělo by to být moc:) A pro následné šití pomůže, pokud si na kruhu vyznačíte čtvrtky, aspoň zhruba podle přeložení šablony.

měšec-příprava

Větší obdélníkový díl přehneme napůl přes kratší stranu a protější si sponkami secvakáme k sobě, aby se nám následně dobře šilo. Připravíme si šídlo, jehly, nit a pustíme se do díla. Šídlem vždy propichujeme jen jednu maximálně dvě dírky, neboť kůže je mrcha a hned se zase zavírá. Není nic otravnějšího, než hledat na druhé straně dírku pro protažení nitě skrz:D Pokud někdo netuší, jak se ručně šije kůže, časem tu dám vlastní návod, zatím ale zkuste strejdu googla. Je toho po netu dost:)

měšeč-základ1

měšec-základ2

Jde to pomalu a je to otrava, ale vyplatí se to. Ruční steh je mnohem bytelnější než strojový. Mimoto na běžném stroji takto tlustou kůži už prošijete jen s obtížemi, pokud vůbec. Můj by se asi doslova odpařil, kdyby se o to pokusil:D

Všití dna:

Takže máme sešitý bok. Teď potřebujeme připevnit dno měšce. Já si ho udělal z odlišné barvy, ale můžete klidně ze stejného materiálu jako základ. Pokud chcete být machři, můžete i základ sešít z více různobarevných dílů, ale budete s tím mít mnohem víc práce:) Kruhový díl si vystřihněte s co nejmenšími přídavky na švy, ať nepřekáží. Potřebujete dobře držet linii kruhu a to se dělá s nařaseným okrajem hodně blbě. Když máme připraveno, vezmeme k ruce opět sponky a rovnoměrně přichytíme obvod kruhu k sešitému obvodu měšce. Pokud se vám napoprvé nepodaří mít to správně, prostě to celé rozeberte a zkuste to ještě jednou. Je to jednodušší, než po jedné sponce ladit chyby. Věřte mi:)

Ohledně sponek já obvykle začnu materiál secvakávat v místě kde se stýká šev boku s některou značkou na kruhu. A pak se snažím pokračovat po čtvrtkách, tedy naproti, pak strany a případně nakonec doplňuji sponky mezi již nacvakané. Dřív jsem to zkoušel z jednoho místa po obvodu, ale málokdy se mi povedlo dodržet rovnoměrnost a postupně mi to víc a víc obíhalo:D

měšec-dno
Šít můžeme začít kdekoliv, nejlépe v místě mezi sponkami. Ty postupně odendaváme, jak pokračujeme v šití.

měšec-dno2

měšec-došito
Nějak takhle by to mělo vypadat po došití:)

Není to tak těžké, ne?:) Tak základ měšce je hotový a zbývá začistit horní okraj. Nejlépe to uděláme tak, že si na rubovou stranu vyznačíme propiskou čáru, ke které ho přehneme a přilepíme. Kolik je na vás, já měl měšec moc vysoký, tak jsem to udělal širší, cca 3 cm. Natřeme lepidlem, doporučuju Herkules, a slepíme. Dejte spíš méně než více. Bude to schnout rychleji a lépe držet. Nu a to je skoro vše. Měšec obrátíme lícem ven a posoudíme, zda se nám někde něco nepokazilo. Původně jsem chtěl okraj ještě prošít, ale ono to drží dobře, tak na to zatím kašlu:D

měšec-lem
Okraj během lepení dobře promačkáme a uhladíme do roviny. Pokud vám to nejde, můžete si v nutném případě pomoct i sponkami, ale nechají trochu otlačená místa.

měšec-převrácení

Finální úpravy:

Abychom mohli měšec zapnout, musíme ještě nabouchat průchodky okolo obvod a protáhnout provázek. Rozměříme si dobře místa pro otvory a označíme je malou tečkou. Musí se jednat o sudý počet, jinak vám zůstane jeden konec provázku uvnitř měšce a nebudete jej moct zavázat:D  Já jich mám 8 a kdybych to lépe a pravidelněji rozměřil, bylo by to akorát. Průbojníkem nebo kleštěmi otvory vytvoříme. Pozor, nedělejte je příliš velké! Spíš jen aby průchodka s obtížemi prošla. Vsadíme průchodky a kladivem na nějakém pevném povrchu roznýtujeme dle návodu. Provlékneme provázek a máme hotovo!

měšec-dírky

měšec1

Doufám, že se vám dnešní návod líbil a pokud máte jakékoliv připomínky, dotazy či náměty, neváhejte mi napsat:)

4 komentáře

  1. Ahoj, s váčkem sis krásně vyhrál, moc se ti povedl :-) Ale mám jeden dotaz – jiným způsobem, než přilepením, horní okraj začistit nejde, že? Jedině pracně sešít asi :)

    1. Diky. No nejlepsi je slepit a prosit obvod. Lze i jedno, nebo druhe. Ale je to kuze, ta se netrepi,takze i jen ciste oriznuti ci zastrizeni staci. Jen nebude tak pekne. :)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *