Recenze filmu: Král Artuš – Legenda o meči

A je to tu! Ani nevíte, s jakým gustem budu psát tuhle recenzi. Napsal jsem jich už docela dost, ale vždycky to byly filmy, které se mi plus mínus líbily a tedy nebylo ani moc co kritizovat. Což je fajn pro ty filmy, ale začínalo to být trochu stereotypní pro mě. Ale jak praví jedno Braavoské pořekadlo: Dnes ne. :-D Od kinopremiéry sice už nějaká chvíle utekla, ale nevadí.

A koho že to tu dneska máme? Král Artuš, Legenda o meči. No, název žádný zázrak, ale dejme tomu. Jedná se o nejnovější zpracování notoricky známé legendy z dávných dob Anglie. Příběh o tom, jak mladý Artuš vytáhne meč ze skály a stane se králem Anglie, s pomocí Merlina a rytířů kulatého stolu zažívá dobrodružství, a nakonec umře při závěrečné bitvě s Mordredem, určitě zhruba znáte, takže ho zde moc rozebírat nemá smysl. Kabátek akčního fantasy nezní vůbec špatně a já si říkal, proč ne, zkusím to. Ano, správně očekáváte to nevyřčené „ale“. A bohužel nemyslím pivo.

Alespoň že ten meč je pěkně udělaný, i když klasicky nedobový :D

Jak bych začal? Máte rádi původní? Doufáte, že se jí nové dílo bude aspoň rámcově držet? No, tak ne. Resp. ten rám by neprosel ani hlavní branou Kamelotu. :-D Když to řeknu na plnou hubu, tak z legendy zbylo pár jmen a meč. Paráda! Ja čekal, že to bude kravina už po zhlédnutí traileru, ale že až taková…

Černoši v anglosaské Anglii? Nu, proč ne?

Víte, já nemám až takový problém s novějším pojetím originálu, ale musí seto udělat s citem a nebo nějakou myšlenkou, krerá to odůvodni. Vlastně to mám někdy i rád. Proto třeba v pohodě přežiju poslední Tři mušketýry, kde lítají vzducholodě vévody Buckinghama, mylady je jak cvičená asassínka a podobně. Je to překopaný, ale spíš je to takové přenesení do alternativního světa. Přesto to funguje a film si užiju a nic neřeším. Bohužel tady tomu tak není. Režisér Guy Ritchie vzal hooodně hrubou kostru příběhu, na ni navěsil scénář filmu, pak vzal kladivo a celé to rozmlátil na padrť a přeskládal jak kubistický obraz. Jo, přesně takový z toho všeho mám dojem. Rozházená kamera, rychlý a chaotický střih, neustálé skoky v čase tam a zpět a prolínání různých míst a času v jednu chvíli, to vše vedlo ke zhoršené orientaci v ději, kdo je kdo a podobně. Možná to někomu sedí, ale osobně to nesnáším i v kriminálkách. Prý se tomu říká klipovitost. No, příhodný název.

A jdeme na charaktery a jejich obsazení. Ok. Začněme tím hlavním – Artušem. Herce neznám, ale hrál dobře, i když na zadek jsem si z něj nesedl. Co mě ale deptalo bylo šílené pojetí postavy. Jak bych ho jen… Arogantní alibistickej zmrd a bitkař z ulice. Jo, to by šlo. Artuš jako kápo di tuti kapi. Ne, to bych prostě nevymyslel. Jeho kumpáni, no to je taky parta. Máme dejme tomu 5. – 6. století, a koho to tu najdeme. Vikinga, černocha, Číňana, co trénuje kung-fu a další. Všichni mluví jak dnešní dlaždiči, vybírají peníze za zápasy… Wtf?! Ok, je to fantasy, ledacos se dá odpustit nebo brát s nadhledem – a já se snažím, vážně – ale ne. Ne, pokud to fantasy parazituje na takové legendě, která má nějak vypadat. Kdyby tam bylo mnohonásobně víc humoru, byla by to asi skvělá parodie ve stylu té na Robina Hooda. Mimochodem možná jsem se ztratil v zamotaném ději, ale kde sakra zapomněli Merlina? Nejikoničtější postava a ona prostě není. Ale hlavně že máme negra a Asiata v anglosaský Británii. :-D A ta Maggie, to byla jako Morgana? Šmarja panno! Ne, prostě tohle je celý špatně.


Dá se hodnotit alespoň něco pozitivně? Ano! Třeba Jude Law v roli hlavního záporáka Vortigerna. Ne, neptejte se mě, kde se tam vzal. Ale je aspoň skvěle zahraný a typově pasoval. Jen ten jeho bohémsky rockerský outfit s rozhalenkou v druhé polovině filmu mi zas páčil oči z hlavy. Stejně tak Artušův a la letecký kabát z první světové. Ale klid, já se rozčilovat nebudu. Doktor říkal, že to není zdravé na srdíčko. :-D Potěšilo mě též obsazení „Malíčka“ a „Rose Boltona“ ze Hry o trůny.

Jo, i v raném středověku měli styl :D

Trikově je film bomba a po vizuální stránce se povedl, takže i tady mu dopřeju nějaký ten bodík k dobru. Všechny ty exteriéry, špinavé město nebo většina kostýmů je pastva pro oko. Hudba mi moc neseděla, ale úplně zlá nebyla. Jen to občasné cosi jako irská lidovka v moderním hávu bylo horší. Ale to už je drobnost. I kdyby bylá celá zvuková složka od Elfmana nebo Zimmera, prostě tuhle slátaninu už to nezachrání.

Pojďme k závěru tohohle zcela nezáměrného hejtu. Ale pochopte, nešlo odolat. Ten film je pro mě vyloženě provokace. :-D Co dodat? Pokud máte rádi fantasy nebo akcí nabušené filmy, a nejste moc pitvalové a srovnávači s předlohou, asi se vám to líbit bude. Snímek minimálně nenudí, akce je povedená a s krásným vizuálem. Pokud jste na tom ale podobně jako já, a při většině amerických adaptací klasických děl se vám dělá mdlo, radši si pusťte Boormanův skoro čtyřicet let starý (Bože, já jsem fakt oldschoolák!) Excalibur. Dodnes je to asi nejpovedenější zpracování téhle nádherné legendy, byť samozřejmě také má mouchy a nedrží se stoprocentně předloh. Avšak jako film se svou mystičností a atmosférou všechny tyhle novější Merliny a různé Krále Artuše strčí s přehledem do kapsy. Sorry jako.

A teď mě omluvte, jdu si spravit vkus jmenovanovaným eposem. :D

Celkové hodnocení: 45 %

7 komentářů

 1. výborně….tak jsem ráda, že na to nemusím jít. Přesně tohohle jsem se bála. multikulti pytlíkoviny (když to řeknu jemně). Dneska nesmíš ani natočit film, aby se ti tam neobjevil minimálně jeden černoch, jeden asiat a minimálně párek homosexuálů. Už ani nevím, co to bylo za film, ale pro jistotu tam měli ještě „konvertovaného“ muslima – černocha – který „přijal křesťanskou víru“, ale potají dále vyznával alláha (ano, summa sumárum to mělo být takový 8.st.n.l.)
  číňan se do anglie v té době neměl úplně jak dostat. Ještě bych tak nějak věřila, že by se tahle směska lidí mohla potkat ve filmu o kyjevské rusi, tam bych věřila lecčemu, tam ten číňan, viking, černoch (ale nejspíš ve formě otroka) a evropan by i celkem zapadali.
  Obecně nemám ráda filmy o artušovské legendě právě z hlediska, které popisuješ. Je to obyčejně slátanina. Nezapomenu, jak jsem kdysi byla na tom předchozím ztvárnění, kde merlin coby modře malovaný kelt bojoval proti artušovi a guinevru coby keltku oblíkli do dvou širších opasků.

  1. A to mela jen ty opasky? To nezni tak zle. :D Ne, vazne. Tyhle kvoty na rasy, zeny, a ja nevim, co jeste, nas jednou znici. Ale zkus ten Excalibur. Ten by se ti libit mohl. :)

 2. Jelikož jsem se již nějakou dobu nepohybovala v blogové scéně, málem jsem zapomněla na mé nejoblíbenější blogy! :o
  Naštěstí jsem zpět, moudřejší než před půl rokem a hlavně jsem zpět jak já, tak blog.
  No, zapnula jsem si blog Frogose a co nevidím? :D Artuš.
  Já jsem se před čtrnácti dny odhodlala, že si teda ten film pustím, ale padla jsem po chvilce na únavu. Nebo nudu?
  Ale… jestli je tam „Malíček“ a „Roose Bolton“. Jo, to mi připomíná… není to Rose, ale Roose. ^^
  No, jdu ti projet blog, jelikož jsem nic byla teď půl rok mimo scénu, musím zjistit, co se zase nového událo. :D
  Pak to jdu zkontrolovat k Lamičovi, jelikož mi dlouho nevyjelo upozornění, že něco vydal. :D
  Jinak prostě nejúžasňoucnější (to co je za patvar?) blog.
  Vzpomněla jsem si na tebe, (eh, psal jsi to ty, že jo? Ten článek o tom, že opouštíš blogr?) když jsem si šla mazat články na Blogr, jelikož jsem je smazala i z blogu. A asi sedmdesátkrát se mi slovo „odstranit“ vážně nechce. Je to hroznej systém. Jedu jakože s čistým štítem a s jen jedním článkem… Bude mi po nich smutno, ale tak všechno jednou končí, stejně jako má naivita, kterou jsem oplývala. Asi to bude tím, že se blížím k patnáctce… ale jsem neskutečně pesimistická. (A ukecaná.)
  Jsem se zase rozkecala.
  GMIRF.

  1. Ju, vitej zpet a diky za mile hodnoceni. :) Ani jsem netusil, ze me mas jako oblibeny blog. Hehe, to potesi. A Blogr je shit, to vime davno. :D Jo Lamic, to je dobrej rizek no. Nu, dik za koment a klidne se porozhledni. Pribylo toho jiste hodne. :D

 3. Po otevření článku mě zaujal představitel Artuše. Herce jsem si oblíbila v jednom velmi akčním seriálu. Zřejmě se škatulky bitkaře prostě nezbaví . No… po přečtení recenze budu dost váhat, jestli se na film podívám. Mám moc ráda historické filmy, ale bez kudrlinek a  moderních manévrů typu zmíněných Tří mušketýru. Každopádně díky za skvělou recenzi.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *