Protikuřácký zákon, ano nebo ne?

Asi jste během posledních dnů v médiích zaznamenali, že od 31. května 2017 nabyl účinnosti tzv. protikuřácký zákon, a tedy je zakázáno kouřit v restauracích, tentokrát všech. Dále v zoo, dětských hřištích, kulturních zařízeních apod. Celou kauzu jsem docela sledoval a rád bych se zde dnes podělil o svůj názor na tuhle problematiku, především z hlediska zmíněných restaurací.

A začnu pěkně upřímně a zostra. Ač si rád dopřávám klid a pohodu u vodní dýmky, nesnáším cigarety, nesnáším jejich kuřáky, většinou arogantní a sobecké lidi, kterým je jakýkoliv ohled na nás nekuřáky cizí. A vlastně i na přírodu a vůbec prostor, ve kterém žijeme. Viz tisíce nedopalků všude kolem, popelem zničené odpadkové koše a podobně. To, že mi smrdí ani nezmiňuji. Přesto jsem v této věci právě na jejich straně. Divíte se proč? Je to jednoduché. V rámci politiky a jsem spíš liberál a zastávám názor, že přílišná regulace ze strany státu je spíš na škodu. Jistě, nějaké normy jsou nutné, ale vždy je nutné se zajímat, zda už není přeregulováno a kdo z nich má nakonec opravdu užitek. Zda se stát pod zástěrkou dobra nesnaží o něco zcela jiného. A právě to je problém tohoto posledního opatření. Stát jej hájí ochranou zdraví zaměstnanců a zákazníku těchto podniků. Ok, tomu rozumím. Otázkou však je, proč tedy cigarety prostě nezakáže úplně? Pokud jsou takové zlo, proč je nezakáže stejně jako jiné drogy? Výrobu, prodej, držení… A zde narážíme na holou pravdu. Protože z nich má příjem, a to hodně velký. Osobně si myslím, že státu vůbec nejde o naše zdraví, ale spíš o demonstraci moci a testování, co si ještě necháme líbit. A bohužel mu to stále prochází.

Víte, ono se mě to vlastně ani netýká. Čajovny dostaly výjimku, cigarety nekouřím a vlastně mi v konečném důsledku vyhovuje, že když půjdu s přáteli posedět do restaurace, nebudu muset dýchat zplodiny a po příchodu všechno prádlo nacucané kouřem hodit do špíny. Přesto ale nemohu jen tak přihlížet. Prostě je to špatně. Věřím, že majitel hospody má na základě zákona splnit určité hygienické standardy, které bych já jakožto zákazník těžko ověřoval, a to je v pořádku. Ale taky jsem přesvědčen, že právě on, majitel, by si měl sám rozhodnout, zda bude jeho podnik kuřácký, či nikoliv. Já do něj přeci jako zákazník nemusím chodit a prudit ostatní. Mohu jít svobodně do jiného, který mi vyhovuje a kde se nekouří. Takhle si představuji svobodu a liberální tržní prostředí nepokřivené státními zásahy. Stejně tak nikdo nenutí zaměstnance v takových restauracích pracovat. Pokud nějaký podobný zákaz opravdu citelně chybí, pak je to omezení kouření na ulicích, na zastávkách apod. Tam má smysl, protože já jsem nucen využít zastávku či chodník. Nemohu si říct, ok, tady je dement, co kouří, půjdu jinudy. A hádat se s každým podobným, ať si jde hulit jinam? Proč? Mimoto na zastávkách to, pokud vím, zakázané je, ale nikdo to neřeší. Ne. Tohle je něco, co má smysl zakázat, a především pak potírat. Jenže zakázat kouření v hospodách je snazší, že ano? A přitom přímým důsledkem budou hordy kuřáků, čadící před hospodou právě na té veřejné komunikaci. Bravo! Moje zdraví plesá. A to nemluvím o předchozích investicích v rámci opět zákonem vynuceného oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor. Být jedním z postižených majitelů, žádám náklady soudní cestou zpět.

Víte, co mi ale nejvíc vrtá hlavou? Odhlédněme teď na chvíli od kouření a zamysleme se nad jinou věcí. Proč se podobné tažení nevede proti alkoholu? Statisticky má na triku mnohonásobně víc úmrtí, zločinů, nehod, zničených životů… Ale to je asi v pořádku. Ano, zdraví si člověk ničí obojím, to nikdo snad nezpochybňuje. No možná kromě Miloše a senátora Kubery. Ale proč na lahvích nenacházíme taky nějaké pěkné odstrašující obrázky s varováním? Fotky cirhózou prorostlých jater? Pokojík dětí v dětském domově, jejichž rodičům byly kvůli nadměrnému pití odebrány? Aspoň lebku, sakra! A výstrahu, že alkohol škodí zdraví. Ne, nenajdeme nic! Trochu paradox, nemyslíte? Slyšeli jste snad o dopravní nehodě pod vlivem cigarety? O pobodané partnerce poté, co si s druhem dala pár cigár? Ne. A přitom alkohol hraje roli tak v polovině podobných případů. Není tedy někde chyba?

Takže když to celé shrnu, pokud by státu šlo opravdu o zdraví, zaměří se primárně na alkohol a posléze možná na cigarety. Ale celkově a důsledně. A samozřejmě se pokusí řešit mnohem horší vlivy na něj, jako je znečištěné ovzduší nebo otrávená voda a půda. Ona ani nezpochybnitelná souvislost mezi rakovinou plic a kouřením dodnes není přímo prokázaná a rakovinou onemocní asi 3/5 kuřáků. A říkejte třeba člověku z Ostravy, kde limity škodlivin běžně přesahují limity, že je nemocný kvůli kouření. Je to možné, skoro až pravděpodobné, ale nemusí to být pravá příčina. Cirhóza z alkoholu je ale rozhodně průkaznější. Avšak současná podoba zákona je jen pokrytectví, buzerace a pokračování ve snahách komunistů a jiných totalitních režimů regulovat vše. Říkat občanům, co je pro ně dobré, a co ne. Orwell by měl radost.

Víte, co je pro občany doopravdy dobré? Mít vládu, co se nemontuje do věci, které vyřeší trh sám, ale naopak řeší ty, které to potřebují. A to akutně! Myslím, že jich v současnosti nemáme málo. Takovou, za kterou se nemusíme stydět. A jestli někdo chce pít, kouřit, cpát se cukrem v limonádách nebo třeba brambůrkama, je to jeho volba a případně jeho následky. A pokud už to je touha regulovat, mělo by to být rozhodně jinak. Osvětou, vzděláváním a přirozeným vývojem. Ale určitě ne podobnými zákazy, navíc polovičatými a naprosto nesystémovými.

Vidíte to stejně nebo naopak nesouhlasíte? Můžete se vyjádřit níže v komentářích. :)

8 komentářů

 1. Suhlasim so vsetkym, co si napisal. Nikto predsa nenuti tych ludi, aby tam pracovali. Pluca sa nicia pri mnozstve inych profesii, napr tym, co pracuju v bani, stonasobne viac, no to nikto neriesi. Je zakon a rozdeleni podniku na fajciarsku a nefajciarsku cast, je zakon, ze nefajciarska musi byt pri vstupe, aby nefajciar nemusel prechadzat cez zafajcenu zonu, tak do coho sa este seru?! Pride mi to rovnako bizarne ako nas zakazany tatarak, taktiez v mene ludskeho zdravia. Nikto predsa nikoho nenuti, aby ho jedol. A uz duplom suhlasim s tym, ze vlada nas pravdepodobne iba skusa a ovecky sa potesia. No pod povrch sa nepozru, lebo naco… Vyborny clanok.

 2. Moc dekuju, Mizu. Snazil jsem se o nezaujaty realisticky pohled. :) A jestli u vas je zakazanej i tatarak tak potes pambu. To uz je fakt ujetost. No, snad se konecne neco zmeni a spolecnost se zacne ubirat lepsi cestou. Ale moc v to neverim.

 3. Dovolím si nesouhlasit. nechala jsem tomu pár dní na uležení a ozkoušení.
  Původní zákon o kuřáckých a nekuřáckých částech nebyl tak, že by nekuřáci nemuseli přes kuřáckou část. naopak. Nekuřácká většinou byla právě ta vzadu a člověk smrděl jen po těch pár vteřinách stejně, jako kdyby tam seděl. A nesouhlasím s tím, že nekuřák má možnost si vybrat, že tam nepůjde. Inu…řekněme třeba taková Odolka. Do změny zákona všechny hospody kuřácké. A to tak, že když člověk vstoupil, musel rozhrnout vzduch a najít si stůl. Nebyla tam žádná, kde by se dalo sedět bez kouře. A nem nedalo se jít jinam, protože jednoduše nebylo, kam. Praha na tom není o moc líp. Já osobně bych kvitovala zákaz cigaret s povděkem, ale chápu, že to možný není. Beru tohle jako předstupeň nějakýho dalšího kroku, bude ale smutný, pokud to bude mít jen tuhle podobu. Samozřejmě, že je to každýho věc, ale třeba mi přijde nefér, když v práci nekuřáci dělají normálně pořád a pauzy maj tam max na kafe nebo wc, ale kuřáci choděj každou chvíli…

  1. Sonji, jenže ono to právě bude mít jen tuhle podobu. Nevěřím, že ty našel parlamentní krysy dokážou něco víc. Zakázat cigarety plošně? Dbát na dodržování už toho platného nekouření na zastávkách a podobně? Prosímtě. Jo ty pauzy na kouření bych taky zrušil. Narozdíl od záchoda tohle jaksi není životní potřeba, to je jen rozmar a flákání. Stejně jako třeba zajít na kafe. Buď respektovat obojí, nebo ani jedno. A kdo to má pak v tom kanclu čuchat, že jo?

 4. Osobně bych chápal zákaz kouření na veřejných prostranstvích, kde opravdu můžete narazit na nekuřáky a odhozené nedopalky od cigaret.
  Jako nekuřák hospody, bary a podobné zařízení nevyhledávám, poněvadž je mám spojené s modrým oparem kouře a myslím si, že tahle změna mě do těchto zařízení nepřiměje chodit, protože už mám návyk. Podle mého by si o tomhle měl rozhodovat zřizovatel podniku, protože on ví, jakou klientelu chce ve svých prostorech hostit. Nekuřák si pak musí vybrat sám, jestli bude navštěvovat tyto místa, ale to už je o toleranci.
  S alkoholem je to dobrá pointa. Obojí je legalizované, ale všechny problémy lidstva se nedají vyřešit ze dne na den.

  1. Ano, a pokud v některém městě není nekuřácká hospoda, buď je to dobrý důvod takovou založit, a nebo je pro to pádný důvod. Například, že tam prostě nejsou nekuřáci :D No dobře, to je nadnesený. Každopádně měl by si o tom rozhodnout vlastník, ne nějakej politik.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *