Jak si vyrobit vlastní runy 1 – Řezání a příprava

Runy - zatím tedy jen kolečka:)

Už nějakou dobu jsem se chystal vyrobit si vlastní runovou sadu. Ne že bych byl nějaký novodobý pohan jako třeba kamarádka, ale celkově mi je tohle téma blízké, runy se mi líbí a proč to nezkusit. V určité „něco“ mezi nebem a zemí věřím, tak proč by to nemohlo fungovat i pro věštění a jiné použití. Tolik k úvodu a nyní už se pustíme do výroby. Celé povídání rozdělím na sérii 3 částí a bude to takový mininávod i pro vás, pokud byste si to chtěli někdy zkusit.

Původně jsem chtěl použít oblázky z nedalekého potoka a znaky vyrýt. Později jsem si hrál s myšlenkou použít dřevo a místo rytí je vypálit. Hádáte správně! nakonec jsem zvolil třetí cestu, tedy nařezání run ze dřeva a jejich vyrití, což mi i nakonec přijde dobovější a tak nějak přírodnější.

Našel jsem si pěknou rovnou větev z třešně, co táta nedávno na zahradě pokácel, připravil ruční pilku a řezal, řezal, řezal a řezal…:) Jelikož nejsem zrovna zručný, co se týče práce se dřevem, chvíli to trvalo, ale přes menší křeče v rukou, mozoly a jiné veselosti povedlo, a přede mnou konečně leželo krásných 25 více či méně pravidelných kousků. Původní futhark má sice jen 24 run, ale existuje ještě 1, tzv. prázdná runa, a pro případ, že bych jí někdy chtěl využít, raději jsem tedy připravil i ji.

Znaky jsem si předkreslil obyčejnou tužkou a tím byla první fáze výroby hotova. V týdnu si koupím úzké řezbářské dlátko a uvidíme, jak to dopadne. Pak mě čeká jejich nabarvení přírodní barvičkou pro zvýraznění a posílení a nakonec ještě navoskování povrchu. Juj, to bude pěkné:)

Runy - Příprava na rytí

Další část najdete zde: Jak si vyrobit runy 2

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *