Sebevražedná hra Modrá velryba

Modrá velryba. Tak se jmenuje nový fenomén, který hýbe internetem v posledních dnech. O co jde? Přes určitý hashtag či členství v některé pochybné facebookové skupině se zapojíte do hry, kde vám tzv. kurátor zadívá úkoly. Těch je dohromady padesát a tím posledním je vaše sebevražda. Paráda, že jo? Ty ostatní jsou taky hodně veselé a spočívají například v sezení na střeše výškové budovy, sledování nějakých úchylných videí někdy v půl páté ráno (s tím časem bych měl teda dost problém) nebo skarifikaci s motivem této hry či skupiny. A pozor, celé to je zdarma. No neberte to! :D

Osobně se přikláním k názoru, že alespoň v počátku se jednalo o hoax a pokus o novou urban legend. Ale poté, co je modré velryby plný net a především na FB se lidé reálně pokouší do hry zapojit, už si tím tak jistý nejsem. A jelikož k varování před podobnými aktivitami přišlo už i od policie či jiných státních složek, asi tu riziko opravdu je. A ne malé. Sebevraždy několika desítek dětí a mladistvých, především v Rusku, mluví dosti výmluvně. Ale pravost velryby tu ani řešit nechci. To přenechám odborníkům a policii. Mimochodem zakladatelé fenoménu už jsou ve vězení a hrozně se diví, že se akce, která dle obhajoby měla být jen marketingem, takhle vyvedla. Spíš mě ale zaráží jiná věc. Pojďme si teď udělat takovou hypotetickou studii. Víte o hře, kde dostáváte dementní úkoly a na konci se musíte zabít. Ke všemu víte, že přestat není zrovna jednoduché, protože vám její strůjci vyhrožují zabitím vás i vaší rodiny atd. Řekněte mi upřímně, zapojíte se? Proboha proč? Napadá mě jediná možnost a to, že dotyčná osoba, co o podobné hrátky stojí, je nesvéprávný hovado. Ještě tak pochopím, že to někdo nad věcí zkusí ze zvědavosti či srandy a nebere to vážně, ale naopak si s kurátorem vytře pozadí. Jenže pokud je to někdo, kdo se nechá snadno zmanipulovat, vyjde to ve výsledku nastejno. Ono totiž je hezké, že vám začnou vyhrožovat, že vědí, na které škole studujete, že bydlíte na Praze 5, máte nějakou ip adresu a já nevím, co ještě, ale co s tím jako? Zaprvé kurátor je bůhví odkud. Zadruhé je něco jiného bavit se po netu deptáním děti, nebo je jít do terénu skutečně vraždit. Mimoto jak je asi najde? Podle ip? Podle Prahy 5? Vždyť je to celé kravina! Nikdo vás takhle nemůže vystopovat. Možná nějak přibližně, ale i s tím by bylo dost práce. A myslíte si, že vás pak jen tak z fleku někde ubodá či co? Ale bohužel lidi nemyslí a už tohle nakonec může stačit, aby se fakt zabili z depresí, že ze hry není úniku.

Přemýšlím, jak se k tomu postavit a kde je vlastně vina. Myslím si, že velký podíl nesou rodiče, kteří se svým ratolestím nevěnují a ty pak propadají depresím a myšlenkám na sebevraždu. I kamarádi asi mohou něco ovlivnit, pokud tedy oběť vůbec nějaké má. Tohle určitě je problém, který by se měl řešit. Ale jinak! Přesto nebuďme alibisti. Ten, kdo se nakonec zabije jen proto, že mu to někdo řekl v pitomé hře, je jen ten dotyčný a nikdo jiný. A ten je vinen, že přistoupil na dané podmínky, ačkoliv věděl nebo alespoň tušil, o co kráčí. A já takového prostě nemůžu považovat za normálního. Může být nešťastný, může být zvědavý, může být cokoliv. Ale podle mě je to jen idiot.

Co dodat závěrem? Jestli jste frustrovaní a vaše okolí vás nechápe, obraťte se na nějakou linku důvěry, oblíbeného učitele nebo kohokoliv. Ale jestli si najdete #modravelryba, #bluewhale nebo tak něco, zapojíte se a pak budete v háji ještě víc, jste idioti a dobře vám tak. A teď mě třeba sežerte :P

17 komentářů

 1. Ach jo, co na to říci. Nevyjádřila bych to lépe. Doufám, že spousta lidí (hlavně dětí a teenagerů, ale i rodičů) otevře oči. Nicméně když s problémem nepohne ani policie, tak už je to opravdu hodně špatné.

 2. Přiznejme si, že v pubertě má člověk všelijaké myšlenky. Občas i dost černé. I tak ale nechápu, jak se někdo může dobrovolně namočit do modré velryby. To by musel být hoooodně v háji a už by si muselo i okolí všimnout, že je ve vážné situaci a potřebuje odbornou pomoc. Nevím, přijde mi to celé šílené. Uvidíme za necelé dva měsíce no… :D Pardon, tomu bych se neměla smát.

  1. Ono ten skrytý web je taky přeplněný hoaxy ještě většími jak velryba. Hlavním účelem jeho existence je svoboda projevu – takže se tam často vypisují novináři s věcmi proti aktuální vládě a dalšími tématy, za které by šli minimálně sedět. Záleží na té které zemi. Kupříkladu Turecko bude nepochybně hodně aktuální momentálně. Co tam dál bude fungovat jsou i takové věci jako ilegální stahování filmů. Jistě najde se tu i místo pro černý trh – zbraně, drogy, lidi, možnost najmout si vraha, dětské porno. Ale zbytek je v zásadě az moc vyhrocená věc. A ani ty výše jmenované nejsou bez omezení. Těžko někomu projde balík se zbraní poštou 😁 ale chápu důvody proč se z deep webu dělá taková senzace.
   Každopádně článek dobrý a ať je velryba hoax nebo ne, vždycky se najde blb co se na to chytí a chce to zkusit. Blb v tom případě když svěří podrobné info o sobě kdekoli na internetu včetně x fotografií a je to spojené a jeho reálnou identitou. I.P. adresa pokud není registrována což je jediná výjimka nikdy neukáže přesné místo. První a nejbližší na co by dotyční narazili je místo poskytovatele. Nic víc. Lidi jsou vážně čím dál víc hloupí a tak se s nimi nádherně manipuluje. Ve výsledku s dost slabou psychikou je ta rovnice jasná.

   1. Dik za koment. :) Tak ten dark web, to je taky jak z hrozne tvrdackyho filmu. Ale kdyz tomu veri… No a ted velryba, presneji receno plejtvak. Holt lidi jsou i taci. A vzdycky platilo, ze nejhorsi je srazka s blbcem :D

 3. božínku. Když je někdo blbej, nepomůže mu ani svěcená voda. Pokud předem vím, že ta hra je zaměřená na to, abych se pořezala a páchala sebevraždu – a kde ke všemu DOPŘEDU vím, že se musím PŘIHLÁSIT, protože jinak o mně nebude ten keporkak vědět, tak je moje vlastní blbost, že jsem se přece přihlásila, ne ? Tak co se všude vlastně řeší ? Nemají kuráž na to si podřezat žíly rovnou ? Ne, to není dost cool, než jako si do nich vyřezat roztomilé zvířátko. Opravdu nemám tušení, o čem je řeč. Ty lidi, kteří do toho vstupují, vstupují do toho dobrovolně. Je to jen další vlna pozérství, takové Emo umocněné na xtou. Podívejte se všichni, jak trpím, jsem obětí té hry! Nevím, jestli si chtí hrát na hrdiny a nebo na chudáčky, výsledek je stejný. Pokud jsme se dostali do fáze, kdy nám tohle přijde cool a všichni to honem googleme a honem se zapojme, je něco sakra špatně.

  1. Kdo chce kam, pomozme mu tam. Ale litovat ho nebudu :D A ano, přesně jsi to vystihla. Pozérství a emo druhé generace. Takové jakoby po upgradu emocionálního vyděračství :D

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *