A je po volbách aneb jak to vidím já

Jak víte, v sobotu skončily volby do Poslanecké sněmovny a nyní probíhají jednání o tom, kdo s kým a proti komu v ní nakonec zasedne. Nevím jak vy, ale já je docela sleduji a do velké míry se dá říct, že i prožívám. Občas možná trošku moc, ale co. Lepší než ani nevědět, že se něco děje. Každopádně v dnešním článku bych se rád zamyslel nad výsledkem, kterého se nám dostalo, a zmínil pár myšlenek ohledně toho všeho. Víte, fascinuje, kolik vzteku a napadání zase ve společnosti pozoruji, ale holt asi to k tomu patří. Pro názor se dřív lidi i vraždili, takže vlastně žijeme v klidnější době, kde nám hrozí snad maximálně nějaká ta hádka v hospodě či v diskuzi na netu. Ale o tom později. Tolik k úvodu a pojďme na článek. :)

Ať se nám to líbí nebo ne, vítězství Andreje Babiše je drtivé. A ještě víc vynikne v kontrastu s výsledky ostatních, dlouho v parlamentu vrostlých, stran. ČSSD, Topka, Lidovci… Ti všichni měli namále, aby vůbec prolezli přes pětiprocentní hranici. Povedlo se, ač jen o fous, plácat se po ramenou však nejspíš nebudou. Ale mohou si za to sami, a voliči dali jasně najevo, že takhle to už dál prostě nejde. Letošek je zajímavý i tím, že se do sněmovny dostali také nováčci jako Piráti nebo SPD Tomia Okamury. Snad v revoltě proti stávajícímu stavu, protože je to in nebo zkrátka pro jejich program nabízející řešení. Na tom nesejde. Ač jsem nevolil ani jedny z nich, úspěch jim v zásadě přeju a jsem zvědav, jak si povedou. Moje volba, Realisté, se nakonec dostala snad na jedno procento. Inu, je to škoda, neboť strana má potenciál i dobrý program. Tak snad příště. Rozhodně jsem je nezavrhl a aspoň se nemusím stydět říct, komu jsem to „dal“. U některých jiných bych si to nejspíš odpustil. Radši.

Nyní nás tedy čeká dlouhé vyjednávání, které nebude v žádném případě jednoduché. Víceméně všechny strany stále odmítají spolupráci s Babišem či naopak. Pokud všichni dostojí těmto řečem, tak jsme asi celkem v háji, neb se nedohodne nikdo s nikým a nakonec to skončí úřednickou vládou či novými volbami. Na druhou stranu já jsem realista a tak nějak tuším, že jak půjde o korýtka a moc, nějak se dohodnou. Ústupek sem, ústupek tam… Však to známe.

Co mi spíš nedá spát je to, že vyhrál největší podvodník v republice. Křičí, jak všichni kradou, hlídá každý drobák u podnikatelů, ale sám si přivlastní dotace v řádu milionů a do případu ještě zatáhne vlastní rodinu. Ano, zatím je JEN obviněný a musíme ctít presumpci neviny, ale všichni tušíme, kde bude pravda. Jde jen o slovíčkaření a ohýbání zákonů. Můžeme sice souhlasit, že to na něj ostatní vytáhli zrovna před volbami, ale pořád je to něco, za co si může sám svým jednáním. Teď díky voličům ANO je nejspíš alespoň na chvíli z obliga a bude se čekat na nové vydání k vyšetřování. K němu naštěstí nejspíš dojde, ale i tak je to smutné. Tím spíš, jestli budeme mít za premiéra člověka stíhaného pro podvody.

Každopádně tak či tak, voliči rozhodli a je nutné jejich hlasy respektovat. Demokracie a svoboda totiž není jen o tom, co se nám hodí do krámu. Naopak. Je to hlavně respekt k odlišným názorům a postojům, snaha je pochopit a nikoho pro ně neodsuzovat. Je ubohé někomu nadávat do dementů proto, jak volil. Prostě tak volil a i ten Babiš ho prostě něčím zaujal, zblbl, oslovil. Můžeme si myslet své, řešit, že jsou lidé divní a nechápat je, ale nadávat jim? Přímo a konkrétně pro názor? To z nás nedělá nikoho lepšího.

Závěrem bych se chtěl pozastavit ještě nad jednou věcí. Volební účast byla něco kolem šedesáti procent oprávněných voličů. Málo nebo hodně, co myslíte? Za sebe říkám, že je to katastrofa jako vždycky. Takže k předchozímu bodu. Pokud už máte potřebu někoho urážet a opovrhovat jím v souvislosti s volbami, doporučuju tuhle skupinu lidí. Těch, co si neváží svého práva a kašlou na morální povinnost podílet se na fungování společnosti. Radši jedou na chatu nebo se válí u telky, místo aby šli volit. I díky nim to totiž ten estébák a vyhrál! Ano, jsou výjimky, ti, kteří mají trvalé bydliště daleko od své aktuální adresy, nebo jim to z nějakých pochopitelných důvodů nevyšlo, ale ostatní by si zasloužili nakopat. Zajímavé je, že i tihle budou teď čtyři roky držkovat jak to dopadlo, ač je to do velké míry i jejich vina. Radím jim tedy raději mlčet a šoupat nohama.

No, to by mohlo být k volbám snad všechno, co jsem chtěl říct. Upřímně, stojí to za prd. Ale mohlo být i mnohem hůř. Příště snad tohle téma už opustím a konečně přijdu zas s něčím jiným. Možná se dozvíte pro změnu něco o mně, o Frogosu a všech těch mých kravinkách kolem. Odlehčení je potřeba, no ne? Tak se těšte. :)

3 komentáře

 1. Já sám jsem na toto téma věnoval napsal na svůj blog článek. První a zároveň poslední článek týkající se politiky. Jak jsem do svého článku psal, i mně se Babiš nelíbí. A víš co je nejhorší? Všichni na něj nadávali a stále nadávají a přitom ho stejně lidé volili!

  O politice vím velmi málo, a proto do těchto záležitostí nestrkám nos. A pokud ano, tak jen okrajově. Během voleb jsem sledoval především lidi na Twitteru. Bylo k nevíře, jak se lidé proměnili ve velké znalce politiky a věděli všechno; co a jak funguje, kdo je nejlepší apod. Celkem mě to i pobavilo.

  V den voleb, tj. v pátek, jsem měl dost těžký den. Byl jsem unavený, přijel jsem do našeho města a i když jsem byl vyčerpán, své poslední zbytky energie jsem věnoval na volby. Odevzdal jsem hlas, přišel jsem domů a padl jsem. :D Je to jen detail, ale jde tu o pointu. Oproti lidem, kteří doma nadávali z obýváků, jsem se snažil a činil jsem se. Nejvíc mě štve, když někdo nadává na výsledky voleb a přitom sám volit nešel.

 2. Myšlenka demokracie je fajn, ale chodili mu tam lidi. Tohle zřízení prostě za momentálních podmínek nemůže fungovat a vzhledem k přirozenosti nás lidí se ani ty podmínky jen tak nezmění. Demokracie předpokládá, že všichni voliči budou rozumní a budou volit to, co je pro stát, čili všechny, nejvýhodnější. Jednoduše řečeno nebudou volit každého, kdo jim nabídne jablko nebo šípkový čaj zdarma.
  Už Platón a Aristoteles si o demokracii mysleli svoje. Teď si jen nevzpomínám, který z nich řekl, že „zanikne sama na sobě“.
  Tohle zřízení zkrátka nikdy nebude fungovat a svým způsobem je sebedestruktivní. Co když si totiž většina zvolí, že už demokracii nechce?
  A na závěr fakt, že vyhrál tenhle zloděj, je fakt smutný. Jsem zvědavá, co z toho vyleze.

 3. Demokracie je předem odsouzena k záhubě. A je to špatné společenské zřízení, to víme, ale je zatím nejlepší, na co jsme přišli. – aspoň takhle nás to učila na gymplu paní, kterou nebudu jmenovat a která kandiduje už řadu let a už je i v senátu za top09.
  Přes to všechno, co lid v tom kraji zažívá, probíhaj‘ všechny nepokoje v pajzlu u piva. Stále věří na rytíře z Blaníku, než přijdou – zvolil národ vyčkávací taktiku…a tak si tu pomalu každý svůj život hnije, z úcty k tradici – ruka ruku myje. Upřímně řečeno, trochu teskno mi je, že nám stačí demo demokracie…
  Takže si všichni vychutnáme tuto demo verzi, neboť full version už k dostání nebude. Náš oblíbený monarcha/oligarcha (a nebo – doplň oblíbenou archu) slovy Igora Hnízda zvolí nového diktátora, který je v těžkých časech potřeba, aby vládl. A hádejte, kdo to bude.
  Tím jsme vyloučili jednu osobnost. Druhou je náš dvorní mim, Tom. Momentálně sehrávající uměleckou etudu na téma „vždyť ten Babiš vlastně není tak špatný“, přičemž už teď, jen pár dní po volbách je mu ukradené, že ho volili především ti, co NECHTĚLI volit Babiše…
  Další jsou Piráti. Čas ukáže, jestli dokážou stát v opozici a něco změnit, nebo jen udělají to, co všichni před nimi.
  ODS a ČSSD ani nekomentuju, už předvedli, že něco jako výsledek voleb je pouze aritmetická rošáda a nádherným literárním dílem Opoziční smlouva – ukázali, že něco jako „znepřátelené strany“ v politice nefunguje. KSČM komentovat nelze, nechám je stranou.
  A zbytek ? Spíš hromádky neštěstí, které momentálně akorát ve svých řadách kopou pod sebe…

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *