Mají agregátory blogů opravdu smysl?

V poslední době nastal boom tak zvaných agregátorů blogů. Určitě jste o nich v poslední době něco četli či alespoň zaslechli. Hodně se mluví hlavně o službách jako je Blogr nebo Agregátor blogů. Některé příspěvky ve blogerské skupině mě ale přivedly k zamyšlení, zda má vůbec nějaký smysl je používat. Tedy, zda to má smysl pro nás blogery. Inu, jelikož používám Google analytics, a tedy mám relativně přesné statistiky, dal jsem si tu práci a ověřil svá data. A samozřejmě ač to původně měl být jen komentář u příspěvku, nakonec jsem se rozšoupl a je tu další tématický článek. :)

Pojďme se teď podívat na konkrétní čísla. Od července, kdy jsem přestěhoval Frogos na vlastní doménu, začal ho pořádně propagovat a věnovat se mu a zároveň využívat GA, mám cca 2500 návštěv. Neřešme teď, zda je to hodně nebo málo či co to přesně znamená. Ani se tím nechci nijak chlubit. Prostě je to fakt a vše ostatní je jedno. Co ale není jedno, je zastoupení různých zdrojů návštěv. Podívejte se na tabulky níže. Obecně mám, a určitě nejen já, největší počet návštěv přes různé sdílení přes sociální sítě, tedy hlavně na Facebooku. Dál jsou pak přímé odkazy, no jo, každý se rád pochlubíme článkem přátelům, a konečně výsledky z vyhledávačů jako Google nebo Seznam. Jako poslední se nám tam tísní skupinka s názvem Referral. Pokud nevíte, jedná se jednoduše řečeno o všechno ostatní. Takže například zpětné odkazy v komentářích a nebo právě agregátory a jiné podobné služby.Takže z těchto celkových 2500 návštěv mám 150 z těchto ostatních zdrojů.  Jak vidíte, není toho tolik. Ale vraťme se k agregátorům, o kterých je primárně tento článek. Když si kolonku rozklikneme, zjistíme, že z Blogru mám, podržte se, 43 návštěv (z toho 21 nových uživatelů), z Agregátoru blogů krásných 42 (z toho 6 nových). Zajímavá čísla, co?

Přehled kanálů návštěvnosti
Rozklikneme si Referral

Připouštím, že na obou agregátorech jsem o něco kratší dobu než sleduji návštěvnost, ale příliš velký rozdíl by to asi nebyl, už jen s ohledem na mé chrlení nových článků. Takže ano, nějaká drobná návštěvnost tu opravdu jde. Otázkou je, zda stojí za všechno to ruční vkládání a vůbec práci navíc. Zároveň je zde reálná možnost výdělku pro tvůrce těchto agregátorů například z reklam. Co zatím není, to může nastat. Autoři Blogru i sami přiznávají, že mají v plánu určité zvýhodňování uživatelů, kteří si zaplatí. No, nevím. Obecně mi vadí jakékoliv zvýhodňování na základě placení. Ale to je teď asi vedlejší.

Tak či tak, já mám trošku problém celkově s konceptem agregátorů jako takovým. Schválně, chcete komentáře, lajky, hvězdičky a já nevím co všechno na svém blogu, a nebo na nějaké zprostředkovatelské službě? A na ní nemůžete dost dobře fungovat bez těchto známek kvality. Takže místo abyste to měli pěkně u článku, budete to mít v profilu kdesi na Blogru. A buď budete honit lajky tam, abyste se dostali na lepší místo v agregátoru, a nebo u sebe na svém dlouhou dobu vypiplávaném blogu. Obojí samozřejmě lze, ale kdo bude hodnotit jednu věc dvakrát? Já teda určitě ne. Zároveň Blogr otevře váš web v takovém podokně. Takže vám to ještě zničí vyladěný design. Nevím, možná jsem jen kritizuju z neznalosti, ale prostě si myslím, že tyhle služby nám ne dávají, ale berou komentáře a lajky u nás na našich blozích. Souhlasit či oponovat můžete níže. Budu jen rád.

Článek zase začíná nějak bobtnat, tak se pokusím o nějaké rozuzlení toho všeho. Osobně už nějakou dobu zvažuju, že se na všechny agregátory vybodnu. Nebo alespoň na Blogr, který mi není ani moc sympatický, na rozdíl od konkurenční platformy od Ijáčka. K tomu mám sice také výhrady, ale jeho pojetí je přece jen jiné a funguje automatizovaně i bez mého zásahu. Mám z něj nějak lidštější dojem a tak nějak tam tolik necítím ten komerční potenciál v budoucnu. Mimoto se spolu s kamarádkou částečně podílím na grafické podobě, tak to zas nemůžu úplně kritizovat. :) Co mi taky trochu vadí u Blogru, je chvástání, jak je tahle platforma ta nej, nej a ještě jednou nej. Jak jsme se mohli doteď léta obejít bez ní, viď Vašku? Ne nemyslím to zle. Jen prostě čeho je moc, toho je příliš. I sebechvály.

Závěrem chci říct, že pokud vám agregátory vyhovují, klidně je využívejte jako jeden z propagačních nástrojů. Pár návštěv vám určitě přinesou. Možná, že v dlouhodobém horizontu i více, než mám zatím vlastní zkušenost. Ale obecně se přikláním k názoru, že to za to všechno kolem nestojí a pokud už chcete zvýšit návštěvnost, mnohem lépe funguje sdílení ve FB skupinách a rozumné komentování na cizích stránkách. Tím ale opravdu nemyslím spamování ve stylu „super blog, jukni ke mně“.  Také je určitě dobré alespoň trochu řešit SEO a přemýšlet nad strukturou článků a jejich názvy. Ale i toto je pořád jen něco navíc. Ano, správně tušíte, že základ je vždy ve vašem psaní. V ničem jiném. Jestli je váš blog kvalitní a články na něm zajímavé a čtivé, své čtenáře si najde i bez těchto berliček. Možná ne hned, ale časem určitě ano. :)

 

20 komentářů

 1. Za mne je to na prd. Vadí mi, že musím stejně každý jednotlivý článek vkládat, popisovat a zbytečně utrácet další drahocené minuty. Články mám (jak mnozí ví) celkem obsáhlé, někdy až příliš, často je mi to vytýkáno, ale zase na druhou stranu se vždy snažím právě dané téma vložit do jednoho článku. Sama vyhledávám na dané téma inormace a nikdy nenajdu vše, co by mě zajímalo na jednom místě a to mě rozčiluje, tak proto mé obsáhlé romány. Agregátory atd, jsou pro mě zbytečná ztráta času.

  1. Nadávat někomu za dlouhé články, pokud se tedy dají číst, je podle mě vrchol lenosti a debility. Mám strach, že se jednou blogování trasformuje na kratičké statusy… -_- Připomíná mi to Wattpad, kde mi vytýkali příliš dlouhé kapitoly. A to měly regulérní délku kapitoly knižní. :D

 2. Oooo, tak kamarádka? To jsem tedy ráda. :D
  Jinak co se tématu týče, už nad tímhle dlouho přemýšlím. Kdybych měla tedy porovnat zrovna Blogr a Agregátor, postavím se na stranu Agregátoru. Opravdu se mi nelíbí přístup Blogru, který vlastně přebírá návštěvnost za blog a komentáře, na něž se těším na svém blogu, bych musela lovit tam. Proč si platím hosting a doménu? Přeci proto, že je to můj blog, můj milášek. ˘^˘
  Co se týče Agregátoru, má sakra mouchy, ale pořád mi přijde, jak ty říkáš, lidský. A chyb se dá zbavit. :)

 3. Blog je podle mě o hodně horší než agregátor. Už jen protože, se tam článku musí vkládat ručně, což je mega otrava. U Ijáčka, se člověk v podstatě nemusí o nic starat. Žádné lajky mu to nebere, po kliknutí se čtenář nachází přímo u autora článku na webu. Mě osobně oba weby taky nepřinesly zase tak moc návštěv. Ale přinesli mi nové známosti, nové internetové „kamarády“ a když už někdo z agregátoru zavítal, nechal v 90% komentář. Takže komentáře šly hezky nahoru. J8 proti tomu Ijáčkovému nic nemám, je to neagresivní namísto od blogru.

 4. Já jsem na obou platformách, protože jsem byla zvědavá. Když to vypuklo, zajímalo mě, co to bude a co to přinese. Musím se ale přiznat k jednomu – od přihlášení jsem na těchto platformách byla tak 2x. Možná ani to ne. Nemám na to prostě čas. Věnuji se bloGu, který mi i tak bere hodně času a pak dalším aktivitám. Nevěřím ani tomu, že někdo věnuje extra čas tomu, aby zde vyhledával blogy. Možná jo, ale pro mě to zatím není cesta. A také mi vadí takové to: jsem na blogru, dej komentář/lajk/hvězdičku a já ti to oplatím. Tímto způsobem čtenáře hledat nechci.

  1. Presne. Principem ja lajk – ty lajk opovrhuju. Ano, podivam se, ale pokud blog nezaujme, proste ma smulu. Sobecky, ale uprimnejsi. A ano, pece o agregatory, tedy hlavne Blogr, je prace navic. Nazev, popis… A treba nahled tam neni. A pritom ten zvladne kazda socialni sit. Taky jsem na obou platformach, ale jak jsem psal, asi casem nebudu. :D

 5. V návštěvnosti mi to asi příliš nepřidává to, že můj blog je na blogru, mě osobně se tam nejvíce líbí funkce hodnocení blogů. Když vydám nový článek, tak ho sdílím na fb stránce blogu, v pár blogových skupinách, a pak přidám odkaz i na blogru – tohle mi dohromady zabere možná 2 minuty, takže proč ne. Zase si říkám, že na blogru se pohybují zase trochu jiní lidé než v blogových skupinách (i když je to hodně podobné, většina lidí stejných), ale určitě bych to nebrala jako něco špatného. Určitě si nemyslím, že je blogr něco úžasného, ale dá se na tom pracovat, a pokud někdo hledá nové blogy na čtení, tak je to jistě přehlednější než projíždění sdílených článků ve fb skupinách.

 6. A vis, ze ten blog najdes i pres hledani na googlu treba? Blog+vareni+bile vino a uz to frci. Cim konkretneji, tim lepe. :) Ale jo, ja nerikam, ze tam nenajdes nove lidi. Ale kolik jich je? U me 80 ze 2500! Zlomecek z celku. A vim jak funguju ja, lina a pohodlna osoba. Projizdim blogr i agregator jen z nutnosti mit lepsi hodnoceni, aby mi byl alespon trosku k nicemu. Tak sem tam neco lajknu, obcas nekdo ohodnoti me. Ale vlastne mi to prijde uplne zbytecny. Nechci bejt king na blogru a mit spoustu lajku a milion medaili. Ale nikomu to neberu. Pokud vam to za to stoji, budiz vam prano :)

  1. ono jako proč používat Google, tam nemáš hodnocení blogu. Blogr usnadňuje hledání blogů, neříkám, že je to jediná možnost.

   Projíždíš kvůli nějakému účelu Facebook? Prostě se jedná i o druh prokrastinace. Něco mě ale provoz Blogru naučil. Je potřeba víc tvořit komunitu nebo to postupně umře. Proto máme tisíce nápadu jak to zlepšit a zatraktivnit. Bohužel není tolik času na jejich realizaci.

   Btw my žádný medaile zatím nemáme ;)

   1. No jasne, medaike ma konkurence. Nemuzu psat jen o jednom. :-D Jo, to mas pravdu. Urcite zlepsuj a rozvijej. A zacni automatizovanym vkladanim clanku a oteviranim jinak nez v podokne. Na to nadavaji lidi asi nejvic :D

 7. Narazil jsem na tvuj clanek na mibilu takze se predem omlouvam za mnozstvy chyb dnes je to bez jedine korekce. Trochu me mrzi ze nejsi objektivni. Oba systemy jsou v zacatcich a odstartovaly svuj provoz paradoxne ve stejne dobe. Aktivni jsou od zari. Mnozstvi lidi kteri prijdou se tedy rovna pomeru navstevnosti ktery portal ma v porovnani tveho propagovaneho webu s novym projektem ktery propagaci ma minimalni je to na cislech jasne znat. Dalsim faktem je take obsah webu. Na agregatorech musis zaujmout tvuj clanek se dostane k ruznym autorum ale ne vsechny muze zaujmout. Efekt navstevnosti je do velke miry zavisle pravje na schopnosti napsat spravny text i kategorii clanku. Pokud nezaujmes muze se na tvuj link divat 200 lidi ale nasledna navstevnost bude 0. Agregatory jsou vzdy nastroj nemusis jej vyuzivat a nebo muzes z dlouhodobeho hlediska to ma samozdrejme vyznam ale pouze na zaklade tvrde prace ktera predstavuje psani clanku a prace na svem obsahu pokud nemas kvalitni obsah lide se k tobe nebudou vracet. Blog je tve misto a dlohodoba navstevnost je jen ve tvych rukou.

 8. Ano, je to nazor a ten je vzdycky subjektivni. A proste je jaky je a myslim, ze i tobe jsem ho davno psal. Ja fandim te snaze neco vytvorit, ale proste nejak si myslim, ze uz sam koncept jako takovy proste spis nebude fungovat. Treba se pletu. Kazdopadne melo by te tesit, ze ty vychazis stale mnohem lepe nez Blogr, ze kteryho proste cisi sebechvala, komercni plany, nedobry styl vyporadani s kritikou a podobne. Cos v souctu s technickymi vecmi je hodne smrtici koktejl. Tim je dane i to, ze Blogr jsem opustil a Agregator blogu ne a ani to zatim neplanuju. Je mi aspon sympatictejsi.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *