Jaroslav Hutka a jeho píseň o Milošovi

Říkal jsem si, kdy se po dlouhé době dokopu napsat nový článek sem na Frogos, a o čem asi bude. Nu, nápadů bylo více, ale nakonec se tu po dlouhé době zase jednou vyjádřím k dění ve společnosti. Konkrétně k písni Jaroslava Hutky o tom, jak prezident Miloš skonal, jak mu pukla lebka a jak je konečně světu líp. Když jsem se o ní dozvěděl, udělalo se mi totiž docela blbě z toho, co jsou někteří schopni udělat.

Rovnou říkám, že Zeman není zrovna nejlepší prezident. Chová se jako arogantní dědek, kolikrát se nevidí do úst, je vulgární až běda a dělá ostudu kam přijde. A ač má i nějaká ta pozitiva, které jsem schopen nezaslepeně vidět, nevolil jsem ho. Musel bych si nafackovat. Přesto zde budu spíš na jeho straně. Proč? Protože napsat podobnou slátaninu jako Hutka, to je vyloženě hnus a ubohost. Ok, s věcmi v textu se dá do velké míry souhlasit, ale patří spíš do nějaké zaplivané hospody páté cenové. Napsat to a zpívat takhle veřejně jako nějaký protestsong, to je síla. Kór u člověka, který míval určitý morální kredit. Podepsal Chartu 77, byl perzekuován komunisty, vůči kterým se vymezoval, je činný v některých sdruženích, které mají smysl, a tak dále. Jenže tohle není nějaké kultivované a oprávněné ukázání si na negativa prezidenta, kterého mimochodem volilo nemálo občanů, tedy alespoň z těch, co je volby vůbec zajímaly. Ne, tohle je ta pravá žumpa, o které zpívá. Srovnejme to třeba s tvorbou Karla Kryla, který uměl taky pěkně tepat do režimu a kritizovat nešvary doby. Ale vždy slušně, na úrovni. Ne tak Hutka. No, jen si pusťte video nebo přečtěte následující text.

MILOŠ A ZUBATÁ
hudba Vl. Veit, text J. Hutka, 2018
nahrávka z archívu Jaroslava Hutky

Pusto a prázdno jde po Česku
lid zalez kamsi do sklepa
země se změnila v grotesku
a z Hradčan už je jen žumpa
Miloš je zhroucený a oči v sloup
z cigaret zvedá se štiplavý čoud
člověku je z toho hanba

Masaryk v hrobě se obrátil
zařval, co je to za chlapa
a na Zubatou se obořil
kde se zase dneska fláká
Miloš je zhroucený a oči v sloup
z cigaret zvedá se štiplavý čoud
Zubatá už na Hrad chvátá

v královských hrobkách to hartusí
opilec a vlastizrádce
ovarem, sádlem vše zamastí
Karlovi chce se z něj zvracet
Miloš je zhroucený a oči v sloup
z cigaret zvedá se štiplavý čoud
kosa teď dopadla prudce

Sprosťák a ožrala blemci blemt
tlučhuba, vidlák a chvástal
vždyť to byl náš český prezident
arcibiskup Duka zalkal
Miloš je zhroucený a oči v sloup
z cigaret zvedá se štiplavý čoud
a na Hradě zmatek nastal

lebka praskla, mozek odkryla
kladivo, srp, rudá hvězda
na maják šplouchala tekila
v podvěsku kremelská brázda
Miloš je zhroucený a oči v sloup
z cigaret zvedá se štiplavý čoud
hotovo, konec a basta

andělé šťastní a radostní
zpívají václavský chorál
zubatá na káře pohřební
dělá po dláždění randál
Miloš je zhroucený a oči v sloup
z cigaret zvedá se štiplavý čoud
Zubatá mává nám nazdar

Za mě se Hutka tímto svým výplodem akorát přiblížil Zemanovi, či snad klesl ještě níže. Dosud jsem ho jakž takž uznával pro výše zmíněné důvody, i když dost ujel už písní o Nohavicovi, ale tímhle ubohým gestem u mě skončil úplně. Jestli se chtěl jen zviditelnit nebo si kopnout spolu s ostatními, nevím. Teď je to v módě. Ale nelíbí se mi to. Je pravda, že Zeman, a nejen on, nastavil obraz politické kultury dosti mizerně. Ale vracet mu to stejně uboze ničemu nepomůže. Spíš se v tom bahně jen o to víc porochníme. A nevím jak vy, ale o to fakt nestojím.

4 komentáře

 1. Tak a tím musím souhlasit. Nevím co vede umělce k takovým počinům, ale kdokoliv se takhle tupě vyjádří o komukoliv, je pro mne ubohý. Nelíbí se mi sbírat hlasy a popularitu urážením druhých. Takhle vzniká nenávist.

  Ano, nemusím někoho mít ráda, ale proč to hlásat nenávistně do světa? Nechápu a nikdy takové lidi nebudu ani obdivovat, ani s nimi souhlasit jen se budu podivoval nad jejich tupostí… Apropo arogantní dědek také není něco, co se mi líbí… 😊

  1. A hele, kdo se mi tu objevil. :D Dík za reakci. Jinak já nenapsal, že je arogantní dědek. Jen, že se tak chová. A na tom nevidím nic špatnýho, to je konstatování faktu, za který si může sám. :D Hutka ale přestřelil, a to tak, že hodně.

   1. Tak můj názor je, že se chová občas jako neandrtalec a balík. Ale arogantní mi nepřijde. Naopak se mi líbí, že si nenechá nic moc líbit a má rád obyčejné lidi. Jemu to jedinému věřím. Občas přestřeli, ale to asi souvisí už s věkem, zkušenostmi s lidmi a nenávistí kolem jeho osoby od právě těhle sluníčkářů. Je hanba, kolik lidí dělá akce proti němu v podobě jeho pohřbů, odznaky z Miloše bliju
    … A obecně je trendem urážet a šířit nenávist. Tuhle jsem četla nádherný článek, jak je mezi lidmi málo laskavosti a vrelosti. Myslím si to také. Lidé vždy něco napíšou a nebo zareagují jen na něco, co je naštve a už to jede. Domino názorů, nadávání a kritizování. A to občas i Ty… Napiš někdy článek o tom jak je svět krásný, jak jsi zdravý, jak se máš úžasně a užíváš každý den svého života. Nehodnot druhé, víceméně negativně, hodnot jen to, co Ti dělá radost. Když budeš psát o osklivostech, najdou si Tě a budou se Ti dít … To je obecně, není to reakce a tento článek. Měj se hezky 😊

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *