Jak si vyrobit vlastní runy 2 – Rytí a barvení

Tak a máme tu další článek o výrobě run. Kdo jste neviděl předchozí, najdete ho zde: Jak si vyrobit runy 1

Polotovar k výrobě tedy máme připravený a můžeme pokračovat. Dlouho jsem zvažoval, ve kterém dnu budu runy rýt a barvit, jelikož i na takové věci závisí spousta věcí,  a nakonec zvolil dvě středy po sobě. Přeci jen středa je den zasvěcený Ódinovi a runy jsou právě jeho dar. Koupil jsem si dlátko na dřevo a už to jelo. Překvapilo mě, že docela jednoduše. Čekal jsem to o hodně obtížnější, ale znaky šly pěkně od ruky. Pokud má někdo v plánu podobné rytí symbolů a tenčích linek, vřele doporučuju „v“ profil cca 3 mm, já mám konkrétně od jakousi profi věc od firmy Swiss made (jiný údaj na něm není).

Vyryto máme a druhá otázka je nasnadě. Čím barvit? Jelikož se u podobných věcí snažím o co nejpřírodnější postup a akrylové a jiné barvičky opravdu na počátku středověku neměli, a nějaký podivnosti se mi nechtělo míchat, nakonec jsem se rozhodl pro nejvhodnější a nejdobovější barvu pro tento účel, tedy vlastní krev. Ta troška mě přece nezabije, no ne? No chvíli to trvalo. Mám trošku rozpíchaný prsty od špendlíku – dobrá srážlivost krve je fajn, ale teď zrovna to moc nepomohlo –  ale s výsledkem jsem spokojen:)

 

runy-obarvené

Zbývá poslední fáze výroby – sehnat včelí vosk a runy ošetřit. A nakonec ušít nějaký pěkný pytlíček, ve kterém si budou většinu času hovět a čekat na použití:)

Pokračování článku zde: Jak si vyrobit runy 3

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *