Fenomén dnešní doby – Instagram

Dneska bych se rád podíval na zoubek jednomu z dalších fenoménů posledních let, a tím je Instagram. Hádám, že kdo jste zrovna nevylezl z jeskyně po tisíciletém spánku, tak alespoň tušíte, o co jde. Přesto to nejprve vezmu z obecnější roviny. :)

Nuže, Instagram je služba, pomocí které můžete sdílet obrazový obsah do celého světa. Ačkoliv ji je možné používat i na pc (ovšem pouze pasivně) je spjata především s mobily a tablety. Jak to funguje? Úplně jednoduše. Vyfotíte cokoli vás napadne, nebo i jen nahrajete z úložiště už existující soubor, proženete nějakým tím filtrem a nasdílíte přes svůj profil na Instagram. Je vhodné do popisku nasekat tzv. hashtagy, podle kterých váš obrázek mohou lidé vyhledat. Jsou to ta známá klíčová slova s křížkem na začátku, co postupně pronikají i do mnoha dalších odvětví. Může jich být i více, ale zas to není nutné přehánět, a už vůbec by neměly znamenat něco bez souvislosti s tou kterou fotkou. V poslední době přibyla ještě možnost nahrát více obrázků v jednom příspěvku, a dokonce krátké video. Občas se to hodí.

Obecné shrnutí máme za sebou a teď tedy k názoru, zkušenostem a podobně. Možná vás to překvapí, ale hned v úvodu se sluší říct, že službu na rozdíl od Twitteru (o něm třeba někdy příště) považuju za super věc. Má to však jedno „ale“. Jo, tušíte správně. Strašně moc záleží, k čemu a jak ji chcete využívat vy, a naopak co na ní chcete najít od druhých. Asi je vám jasné, že jelikož je Instagram zdarma a může tam cpát obsah naprosto každý, je doslova zamořen vším možným bordelem. V první chvili jsem měl pocit, že většinu Instagramu tvoří tři věci: vyšpulenej duckface různých holek, kabelky (hlavně MK je úplně všude) a konečně žrádlo v restauraci, žrádlo v mekáči, žrádlo na výletě, žrádlo ve žrádle… No, chápete. :-D A vlastně ještě zátiší s autorovými nohami na trávě, listí, parketové podlaze…

Takhle nějak vypadá váš profil.

Takhle to vypadá, že je to vlastně celé k ničemu. Ano, koho by zajímalo sledovat kabelku stokrát jinak? Nevím. Mě určitě ne. :D Naštěstí to je jen první zkušenost a nejspíš zde funguje nějaká optimalizace a cílení obsahu na konkrétního uživatele, takže po nějaké době už vidíte hlavně věci spadající do vašeho zájmu a případně jen sledované kanály. Ale pak tu máme tu spoustu jiného obsahu, a právě to je třeba důvod, proč mě Instagram tak zaujal. Je totiž skvělý pro inspiraci vším možným a nebo naopak prezentací vlastními výtvarnými díly. Jak víte, tak často něco kreslím, vyrábím – a ano, každej se rád pochlubí.

Jasně, taky sem tam nahraju nějakou kravinku, posezení s přáteli nebo i to jídlo, co se mi echt povedlo stvořit. Prostě něco z vlastního života. Ale těžiště je právě v umělecké a kreativní poloze a propagaci mých počinů. Přiznám se, sám sleduju jen pár lidí, co mě opravdu zajímají, a většinou jsou to stejně moji přátelé, jinak odběr moc nedávám. Vybírám si. To je totiž jediná cesta, jak nebýt zahlcen vším možným a vidět opravdu jen to co mě zajímá. Na druhou stranu rád jen tak brouzdám a zabíjím nudu. Dá se tam najít opravdu ledacos. Mimochodem, víte, že tam jsou i hambárny? 😉

Co říct závěrem? Instagram je super služba, ale je nutné se nenechat odradit hned v počátku, najít si vlastní zájmy a zajímavé uživatel a používat ho s rozumem. Aplikace má přívětivé ovládání a funguje korektně včetně přepínání více profilů. Není problém mít například jeden na řekněme obchodní účely k vlastnímu podnikání a další na osobní příspěvky. Samozřejmě čím víc jich je, tím větší je to žrout času a musíte si hlídat kam co nahrajete. Zároveň zastávám názor, že cela tahle věc je ideální hlavně pro lidi, co mají světu co ukázat. Ať už to jsou jejich výtvory, různé zajímavé fotky z cizích zemí či přírody atd. Ale pokud možno cokoliv, co má alespoň nějakou hodnotu i pro druhé. Uměleckou, citovou… To je jedno. O ostatním si myslím, je zcela zbytečné a je toho všude až až. Možná budu zas za škarohlída, ale prostě fotka, kde cizí slečna má akorát potřebu ukázat se s drahou kabelkou, na mě zapůsobí spíš negativně. Jako snob. Ale chápu, že je to subjektivní a třeba někoho to opravdu zajímá a inspiruje k nákupu. Kdo ví. Každopádně opatrně, ať se to nestane přílišnou závislostí. Je to docela žrout času a mnohem lepší je užít si párty s přáteli, než čumět do mobilu a cpát jednu fotku za druhou na Instagram.

A to je vše, zkuste a uvidíte sami, jestli má pro vás smysl nebo ne. Pro mě rozhodně ano 😊

Můj profil najdete tady

10 komentářů

 1. Instagram je super, ale více než fotky mě baví Stories. Nevím, inspiraci hledám na jiné sociální síti, ale občas mrknu na něco pod hastegem (#), který třeba použiji, abych viděl, jak na tom jsou mé fotografické dovednosti oproti ostatním.
  Jinak už něco na podobné téma zpracovávám, akorát to bude o sociálních sítích, které používám a můj pohled na ně (asi to bude na dva příspěvky). No, a tak koukám, že nejsem jediný, koho tohle téma láká a rád si přečtu i pohled jiných uživatelů, protože se mnohdy liší od toho mého

 2. Stories teda ať na instagramu nebo třeba v messengeru nenávidím a toho, kdo je vymyslel, bych pověsil na za kšandy lampu :D Jinak o těch sociálních sítích určitě napiš. Jelikož mě teď čeká absolventská práce právě na toto téma ve spojení s hledáním zaměstnání, rád se nechám inspirovat i tvými články. :)

 3. áá, Instagram!
  Já abych pravdu řekl, vlastní profil na této sociální síti mám, ale moc často na něj nenahrávám. A pokud ano, je to maximálně 2x do měsíce. Mnohem raději mám procházejí fotografií jiných lidí. Máš pravdu, že je dobré si zde najít fotky, které vyhovují našim zájmům. Osobně mě také nezajímají kabelky, makeupy a nějaký „kachní ksichty“. Rád sleduji umělecké fotografie. Fotky, které mají kvalitu a jsou nějakým způsobem zajímavé. Co se týče mého profilu, občas na svůj profil nahrávám mé fotky a mých přátel, neboť si chci uchovat ty zážitky, které jsem s přáteli prožil nebo rádoby umělecké fotografie, o kterých jsem už psal. Pokud chceš, můžeš se podívat. Není to dlouho, co jsem tě začal sledovat. Můžeš si mě najít. :D :P

  1. Přesně tak. Umělecký fotky jsou super. Sám tam sleduju pár kanálů, kde jsou různý „dark“ katedrály, takový ty noir a podobně. A dost dalšího. Jedna slečna krásně kreslí, tak se snažím něco odkoukat třeba a podobně. A jinak jako ty samozřejmě taky občas nějakou tu radůstku ze života, novej šlauch k vodnici… No možná je to na podobný úrovni jako ty kabelky, těžko říct. :D Kouknu :)

 4. Pobavil mě screenshot tvého IG profilu v kontextu obsahu, ke kterému ses v tom odstavci vyjadřoval. Psát o autorových nohách a hned dole lebka? To tě probere. :-D

  Jinak IG mám, ale patřím k těm, kteří raději Twitter. Nesedne mi to. Sám moc nefotím, ani nemám umělecké vlohy. Uvidím časem. :-)

  1. To je v pořádku, pokud máš co říct světu textem, tak twitter je určitě lepší volba. Já na psaní mám blog a na prezentaci tvorby a prostě obrázky instagram a blog :D Naopak s twittrem mám zkušenost mizernou. Nikdo to nečet a mě nebavilo to co jsem tam našel. 90 % kydy typu „Tak se mi právě rozvázala bota. Ach jo!“ :D Jinak ta lebka… Snažím se konečně nakopnout Shutter Stock a přivydělat si pár dolarů, tak si sem tam hraju s vektory a takovýhle kravinky lidi chtěj no. A mimoto vždycky jsem chtěl zkusit nakreslit nějakou tu lebku :)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *