7 filmů a pohádek, které o Vánocích nesmí chybět

Vánoce jsou tady! Internet je zavalený radami na dárky, tipy na pobyty, kýčovitými obrázky zimních krajinek… Tak jsem si řekl, že i já přidám taky do tohohle pelmelu něco za sebe. Jedna z věcí, na které se o Vánocích těším, jsou pohádky a některé filmy. Je jich spousta, ale dneska vám chci představit mých 7 nej, které prostě nesmí chybět. Takže pojďme na to. :-)

Princezna se zlatou hvězdou

Klasika, která už má na křížku asi 50 let. Jo, jsem holt konzerva, ale mám prostě rád tyhle starý pohádky. Ne, že by dnes nevznikaly nové a zajímavé, ale jednoduše už z nich necítím to něco, co mívaly tyhle. Klasický příběh o tom, jak princezna nechtěla vnuceného ženicha a tak utekla v přestrojení do sousedního království. Tam potkala svou osudovou lásku a zlo, zde představované především namyšleným králem Kazisvětem I., z Boží milosti králem, končí potrestáno. Nádhera. K vánoční atmosféře prostě číslo jedna. :)

Mrazík

Další stálice televizí, tentokrát z východních krajů. Příběh o hodné a naivní Nastěnce, kterou matka vyštve z domova, potká dědečka Mrazíčka a nešťastnou náhodou zmrzne a musí počkat, až ji pravá láska Ivana, dříve sebestředného idiota a různými útrapami polepšeného, promění zase v živou krásku. Jak nemám rád Rusko, tak tohle dílo se jim prostě povedlo. Hodně pomáhá i herecké obsazení a především brilantní dabing. Vypíchnout musím hlavně výkon F. Filipovského v roli Baby Jagy. Notoricky známé písničky ani nezmiňuju. :)

Pretty woman

Tentokrát moderněji pojatá slaďárna. Dalo by se říct Popelka v novém soudobém kabátku. Prostitutka Vivien je sice dobrá duše, ale osud jí zatím nepřál. Nakonec potká svého spasitele, bohatého obchodníka s firmami, zamilují se a nakonec samozřejmě vše dobře dopadne. Osobně miluju postavu hoteliéra, který je člověk na svém místě a rád nezištně pomůže Vivien ke štěstí, když se od ní všichni odvracejí jen pro její ne zrovna vybrané způsoby a povolání. Trochu mi celý příběh připomíná i My Fair Lady. Na své si přijde zejména ženské pohlaví, ale doporučuju i klukům. Skvělý film i na romantický večer ve dvou. :)

Sám doma

No jo, kdo by neznal příběh malého Kevina, kterého rodiče zapomenou během vánočního běsnění doma a odjedou pryč. Nejprve si sice užívá pohodu a „dospěláckost“ ale později seznává, že bez rodiny to prostě není ono. Do toho se ještě připletou naprosto úžasní zlodějíčkové a on si s nimi musí poradit důmyslnými nástrahami rozmístěnými po domě. Hláška „Harry, jdu do baráku.“ už také docela zlidověla. Humor, vánoční atmosféra a dobrý konec. A vlastně i menší ponaučení. Co víc si o Vánocích přát? :)

Chobotnice z II. patra a Veselé Vánoce přejí chobotnice

Jedná se vlastně o dva filmy respektive seriál, ale já to nikdy moc nerozděloval. Klasika o dvou sourozencích, jejich podivných kamarádech z živé plastelíny a strastech kolem dovolené, blících se Vánoc, pronásledování vědcem a riziku rozvodu. Nebojte, samozřejmě všechno dopadne jak má. K tomu si přidejte zajímavé prostředí pražské Kampy (vždycky mě fascinovala ta voda přímo u domů), humor a někdy trochu naivitu obou chobotniček a je vám jasné, že tohle je prostě hezký film snad pro každého.

Pyšná princezna

A zase česká pohádka ze starších dob. Dokonce černobílá. A víte co? Vůbec to nevadí ani v dnešní době hd, 3d a já nevím čeho ještě. Jednoduchý příběh o tom, jak namyšlená mrcha princezna pozná lásku zahradníka, převlečeného prince, který si jí chtěl okouknout před vynucenou svatbou. Pohádka o lidských hodnotách. Docela poučná i v dnešní době, kdy sobectví a povrchnost hraje prim. Vřele doporučuju malým i velkým.

Císařův pekař a pekařův císař

Další klasika z našich krajů a starších let. Tentokrát veselá freska z doby rudolfinské, kdy se na dvoře císaře Rudolfa II. se všelijací alchymisté, umělci, vědci ale i šarlatáni a snaží jeho výsosti zalíbit. A ideálně najít i kámen mudrců či alespoň elixír mládí. Humor, lidský rozměr a nějaké ty budovatelské písničky, které dnes působí docela úsměvně. Golema a klasický souboj dobrých a zlých lidí, plejáda skvělých herců, především Jan Werich v hlavní dvojroli, a troška mystické a tajemné atmosféry. Tenhle film se prostě povedl. :)

Určitě bych našel ještě spoustu dalších hezkých filmů a pohádek, ale tyhle mám asi nejradši a i po letech mě baví. Doufám, že se vám můj vánoční článek líbil a jestli máte nějaké další tipy, sem s nimi. Přeji krásné Vánoce nejen u televizí. :)

6 komentářů

  1. Všechno tady uvedené se mi líbilo, když jsem to viděla, ale opakovaně z toho sleduju jen Pretty Woman. „Moje“ pohádka je A co takhle svatba, princi, nějak jsem si ji oblíbila před dávnými časy a dodnes mě drží. Mám ji ovšem na dévédéčku, takže nejsem závislá na tom, kdy se televize usmyslí mi ji pustit :)

  2. Jsem docela v šoku, že Pretty Woman baví i pány, myslela jsem, že je to čistě dámská záležitost. Když ten film vidím v nabídce programů, tak protáčím panenky, vůbec ho nemusím :D Ale zase můžu Láska nebeská, líbí se mi ten britskej humor ve vánočních kulisách. Ale jinak stálice je pro mě taky Princezna se zlatou hvězdou a ještě Hrátky s čertem.

    1. Hele, nevim jak ostatni pani, ja jsem dost nestandardni tvor, ale ja ji rozhodne rad mam. :) Jo to je taky hezka pohadka. Jinak driv jsem mo nemusel tye filmy, ale pozdeji me docela zaujaly. Notthing hill, Laska nebeska, Bridget… :)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *