Proč nebudu volit SPD a Tomia Okamuru

Přátelé, blíží se volby a boj o korýtka se dostává do maximálních otáček. Jedni se chválí, druzí útočí na ty první a mezi tím vším proplouvá několik téměř neznámých stran a tváří. No, a pak tu máme takové spasitele národa. Jedním z nich je i Tomio Okamura a jeho strana SPD. Víte, já jim léta docela fandím. Problém ale je, že ten pán stále víc a víc na mých sympatiích ztrácí. V dnešním článku bych se rád pokusil vysvětlit proč. Bude delší, tak snad to nějak překousnete a alespoň někoho bude zajímat. :)

Takže k věci. Víte, když budete někoho neustále poslouchat, jak jsou na něj všichni zlí, jak ho všude znevýhodňují, tam mu udělali tohle, tam zas tamto, prostě to časem začne působit jak děcko na pískovišti, co se vzteká, že mu kamarád sebral kyblíček. Ano, Tomio to má těžké a opravdu ho na politické scéně nikdo nebere moc vážně. Jenže do velké míry si za to může sám. Neustálé strašení Islámem, den co den video na Facebooku ke každému prdu, zpochybňování všeho a útočení na cokoliv okolo, zatímco on je ten jediný klaďas… No, prostě se to přejí. Já tu Islám a migranty taky nechci. Jenže i na mě začíná být SPD poněkud monotématické a extrémistické. Přitom i mně je podobné uvažování často vyčítáno.

Další věc je, že začínám pochybovat o jeho některých výrocích a čistotě jednání. Ověřit vše si bohužel nelze. Pokouší se o to třeba server Demagog.cz, jenže kde mám jistotu, že i ten není zmanipulovaný? Tomio tvrdí, že je. Na druhou stranu jsou tu věci, co jsou divné i bez potřeby ověření a vidíme je přímo. Teď třeba tvrdí, že v jednom z krajů v obálkách chyběly některé volební lístky, samozřejmě i ty SPD. Určitě by se toto nemělo stát, ale lidi prostě chybují a nemusí v tom být hned snaha někoho poškodit. Tak či tak, fascinuje mě spíš to, že kromě stránek souvisejících s SPD a panem Okamurou se o tomto incidentu nedozvíte. Žádná nafouklá reportáž v médiích, žádné informace ze strany státu, který volby zprostředkovává. Nic. Ticho po pěšině. Pouze Tomio o něm ví. Odkud? Netuším. Soudit, kde je pravda, si netroufám, ale pochybnost to ve mně rozhodně budí.

Ale podobných věcí je samozřejmě víc. S pravdivostí některých výroků lze polemizovat a často jde jen o slovíčkaření. Ale pak tu máme to neustále omílané nepříjímání návrhů od SPD. Protiargumentem je, že jsou často v rozporu s ústavou, že vlastně nic nepřináší a nebo jsou zkrátka špatné celkově. Zase, můžeme se jen domnívat, jak je to doopravdy. Může to být jen antikampaň. Tomio je skutečně trnem v oku ostatních politiků, neboť hlásá věci, které by měly v normální společnosti fungovat zcela přirozeně. Ať se jedná o odvolatelnost, odpovědnost, národní dědictví rozkrádané cizinci a podobně.

Pojďme však do osobnější roviny. Mě velice zklamalo nedávné vystoupení pana Roznera, lídra pro Jihočeský kraj, v jedné z předvolebních debat. Působil zcela nepřipraveně, směšně a místy i arogantně. Na přímý dotaz nedokázal ani odpovědět, co se pod jedním bodem vlastně myslí. Považuji za samozřejmé, že program probírají neustále dokola a měl by tak být v obraze. Jinak jsou to jen prázdná hesla. Níže přikládám video. Jak jsem psal, tréma může udělat svoje, ale tohle chování zkrátka nebylo jen nesmělostí.

Napsal jsem v této věci dotaz do komentářů na FB a čekal vyjádření z SPD či přímo Tomia. Nic. Ok, mohli to přehlédnout, říkal jsem si, to se stane. Po týdnu jsem to zkusil znovu, tentokrát přímo vzkazem přes Messenger a pro jistotu jsem chtěl ještě využít kontaktní formulář na stránkách SPD. Ten však nefungoval, což jsem dodal k odeslané zprávě. Několik dní se nic nedělo. Pak se posunula ikonka o přečtení a tím to zhaslo. Čekal jsem obhajobu jednoho z hlavních lidí strany, uznání chyby, zkrátka cokoliv. Nedostal jsem nic. A ano, docela mě to zamrzelo. Do té chvíle bylo SPD jednou z mých variant k volbám. Jenže chtějí být jiní, než politici, co si s námi voliči jen 30 let vytírají zadek, ale prostě vidím něco jiného. Nemůžu samozřejmě vyloučit technickou závadu a podobně, ale bavil jsem se s pár lidmi, a Facebook SPD je celkem známý banováním kritizujících příspěvků. Takže jsem vlastně možná dopadl ještě dobře. Tak či tak, byl to další střípek do mozaiky. Zkrátka SPD a pan Okamura už pro mě nepředstavují reálnou možnost. Bohužel.

Zde máte původní vzkaz panu Okamurovi

Konkurence, tedy ta volitelná, s podobným pohledem na vnější i vnitřní politiku sice není velká sice není velká, ale existuje. Já mám svého favorita vyhlédnutého dávno, a toho chci v souladu se svým svědomím podpořit. A je mi jedno, že má minimální šance se do sněmovny dostat. Jsou jím Realisté v čele s Petrem Robejškem a zkrátka jim věřím. Alespoň prozatím. Budu se modlit, ať to nepokazí jako tolik před nimi.

Závěrem bych rád řekl, že SPD i Tomiovi úspěch ve volbách přeji a upřímně doufám, že se do sněmovny opravdu dostanou. Jen ať ukáže, zda je v rámci politiky jen dobrý řečník využívající nálady ve společnosti, nebo i muž činu. Každý si zaslouží šanci ukázat, co v něm je. A ač ho zde kritizuji, odsuzuji zároveň hejtry, kteří ho všude napadají jen proto, že nevypadá evropsky, že na fotce kdesi z arabského světa má jeho přítelkyně šátek (ctění zákonů a tradic hostitelské země je spíš hodno ocenění než napadání) nebo že má zkrátka názory, jaké má. Má na ně totiž právo! A stejně tak lidé, kteří ho budou volit. Mě ale nepřesvědčil. Z jeho několikaletého působení mi chybí cokoliv hmatatelného. Vidím jen řeči a videa o tom, jak s ním nikdo nechce kamarádit a všechno co navrhne mu shodí se stolu. Představte si třeba Churchilla, jak dělá podobná prohlášení. Nic moc, co?

Koukám, že článek už je zas poněkud delší, než jsem plánoval, tak to radši zkrátím. Doufám, že větší část národa volit půjde a nenechá mozek kdesi u koblih či retardovaných volebních spotů. Volte si koho chcete, je to vaše právo a já ho respektuji. Ale prosím vás, myslete u toho trochu. Fakt tu chcete dál stejné xichty? Stejné zmetky, co nám tolik let jen škodí? Průzkumům moc nevěřím, ale zatím jsou jak z hororu. No, uvidíme v sobotu. Snad to dopadne nějak použitelně. Jinak se fakt vrátím domů na Frogos a budu mít klid. A vy si to tu vyžerte. :D

Zatím i můžete do komentářů napsat, co si o tom všem myslíte a jaký na Tomia či jeho stranu máte názor. Rád si je přečtu. Přeji šťastnou ruku při volbách! :)

4 komentáře

    1. Naopak, to Vam klidne povim. :) Robejsek se ukazal jako alibista, jeho Realisti se rychle rozpadli a volbu prezidenta totalne prosrali zcela neznamou a vicemene nevolitelnou figurkou. Holt nebyli prvni ani posledni. Aktualne budu mit velky problem nekoho podporit a nechce se mi volit jen mensi zlo. Ale Tomio to rozhodne nebude a muj nazor na nej se ani s lety nelepsi.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *