Dnešní článek vznikl původně jako seminární práce do předmětu personalistika. Řekl jsem si, že když už jsem se s tím tvořil, je docela škoda, abych ji jen odevzdal profesorce a tím to skončilo. Takže tady ji máte:)
Personalistika. Slovo skloňované v poslední době snad ve všech pádech. Mnohými odsuzovaná a jinými naopak možná až přehnaně vážená oblast v rámci fungování společnosti. Asi se není problém shodnout, že bez ní by to zkrátka nešlo. Firmy musí čas od času přijímat a propouštět zaměstnance, a mezi těmito extrémy samozřejmě pojmout veškerou agendu lidských zdrojů na pracovišti. Jak se společnost vyvíjela, vyvíjely se i normy, různé předpisy a vůbec přístup k využívání zaměstnanců a jejich řízení.
To ovšem mimo nesporného užitku přineslo i určité problémy či komplikace. Když se tak zamyslím, napadá mě například pojem „genderová rovnost“. Co to vlastně znamená? Jednoduše by se dalo asi říci, že se jedná o rovný přístup k lidem bez ohledu k jejich pohlaví. Tedy rovnost mezi muži a ženami. Pokud firma hledá například posilu do účetního oddělení, mělo by být jedno, zda hledá muže či ženu. Je to krásná myšlenka a určitě ji podporuji. Žijeme v moderní době a žena a muž nezpochybnitelně mají stejná práva. Problém ovšem nastane, pokud se z moudrého přístupu stane diktát na základě jakési pochybné legislativy či jiných nařízení vzniklých z překroucené původní myšlenky.
Nedávno proběhly tiskem určité plány zlepšit poměr v zastoupení mužů a žen například ve vedení firmy. Je snaha dostat více žen do vrcholné politiky. Domnívám se, že toto už je spíš špatně. Není přeci možné společnost nutit k něčemu takovému, pokud ona sama to alespoň částečně nevnímá jako své vlastní stanovisko. Svůj vlastní přístup podepřený pozvolným vývojem. Je to stejné jako ve škole. Když mě rodiče budou nutit studovat vysokou školu, která mě prostě nebaví, budu to dělat, jen, aby se neřeklo a ani jí nejspíš nedostuduji. Ale pokud si já sám dám za cíl zlepšit svou cenu na trhu práce vyšším vzděláním, budu se snažit více a pravděpodobnost úspěchu stoupá. Takto to platí ve všem. V opačném případě se z dobré myšlenky vlivem nařízení „shora“ často stane cosi nedobrého, zhoubného. Historie nás učí, že právě takto vznikly různé totalitní režimy a diktatury.
Tento rovný přístup má však ještě jedno úskalí. Jsou profese, kde není tak lehké jej aplikovat. Když to vezmeme opět šířeji a z biologického hlediska, žena a muž mohou mít stejná práva, stejné příjmy za odvedenou práci, stejný rozum, city apod., ale zkrátka stejní nejsou a nikdy nebudou. Příroda lidský druh rozdělila do dvou pohlaví, která se liší, a to je neoddiskutovatelný fakt. Muž je obvykle po fyzické stránce stavěn pevněji, svalnatěji a tedy se hodí na těžké práce určitě spíš, než křehká žena. Můžeme vzít jako příklad horníky. Nepochybuji, že i mezi nimi se může bez problému uplatit žena, ale bude to spíš výjimka a tělesnou konstitucí se bude pravděpodobně blížit druhému pohlaví. Byla by tedy hloupost prosazovat nějakým donucovacím aparátem jakousi normu, aby mezi horníky bylo větší zastoupení žen. Zkrátka není kde je vzít. Na podobný problém bychom nejspíše narazili třeba mezi pracovníky autoservisů, v těžkém průmyslu apod. Koneckonců i v té politice, neboť političek zkrátka tolik není. Alespoň zatím. I když tam je to dané asi trochu jinými faktory.
Nechci genderovou rovnost nějak odsuzovat. Naopak. Určitě je to v zásadě správný směr a je dobře, že má vliv na dění ve společnosti. Jen si všímám určitých úskalí a snah, které vedou někdy spíše ke škodě než užitku. Muži a ženy jsou si v lecčems podobní, ale také v hodně věcech rozdílní. A je to dobře. Snaha udělat z nich právně či společensky jednu velkou bezpohlavní skupinu nemá opodstatnění. Stejně tak i přehnané zrovnoprávnění ve všech oblastech pracovního či společenského života.
Zkrátka ženy jsou ženy a muži muži. Tak to je, vždy bylo a snad vždy bude. A řekněte sami, není krásné, když muž podrží ženě dveře a ona se na něj usměje s vědomím, že gentlemani ještě nevymřeli?
Nemyslím si, že ide o to, aby sme my ženy mohli robiť všetko tak ako muži. Jasné je, že vo všetkom sa im nevyrovnáme. Ja osobne sa priznám, že by som nemohla robiť ani drevorubačku, ani baníčku. Ale ak sa nájde ženská, čo na to má, prsty hore. A ak je dobrá v tom čo robí, nech má aj taký plat, aký si zaslúži. Bohužiaľ som sa vo svojej praxi a minulosti stretla s tým, že žena robila tú istú prácu, dokonca i viac, ale plat mala o tri stovky menší len pre to, že bola žena.
I na mojom mieste bol rozdiel v plate, keď sa jednalo o vedúcu a vedúceho. A nie v malých sumách. A aby som bola aj presná, tak bol rozdiel aj regionálny a to citeľne.
Som za emancipáciu, ale do tej doby, keď to ide. Žena by nemala byť diskriminovaná len preto, že má doma dieťa, ak dokáže svoju prácu urobiť poctivo a dobre. Ale zas na druhej strane, tá naša Nicholsnová, ktorá prišla do práce týždeň po pôrode a zahájila parlamentnú schôdzu bolo trochu silné kafe i na mňa. Šestonedelie je sväté… ale to tak trochu od veci.
Takže môj názor je, rovnoprávnosť áno, ale do určitej miery. Predsa ten rozdiel medzi nami je nie zo srandy ale pre nejaký zmysel.
Díky za komentář:) Ano, souhlasím. Tohle platové odlišení je svinstvo a jsem rozhodně proti. Já narážel právě spíš na tu snahu hnát to až k absurdním kvótám a dělání z mužů a žen bezpohlavní utopické monstrum:D Příroda to udělala takhle a mělo by se to respektovat. Ne po stránce práv, ale po stránce logického zacházení v konkrétních situacích. A ještě horší jsou takové ty přehnané feministky, co jim podržíš dveře a oni tě ještě zbuzerujou, že to zvládnou samy, nebo alespoň loupnou takovej ten opovržlivej pohled. Ty bych střílel:D
Jj to je presné. Ako zas si nemyslím že ženy sú krehké kvetinky a len nesahat bo sa rozbije a aj my sa dokážeme pobiť či hrať futbal. Ale zas by sme tými ženami mali ostať a nehrát sa na mužov za každú cenu. Vila Amálka sice nie som ale dobre mi padne keď mi muž podrží dvere či pomôže s kočiarom do autobusu. Ono na druhej strane divne vyznie aj výkrik stokiloveho chlapa keď mu na ruku spadne pavúk.
Takže ano plne súhlasím aby ženy mali maternicu ale zas sa k nim muži chovali ako k menejcennym ako predtým a zas je super ak muž doma žene pomôže v kuchyni či s vysávačom ale s priklepovou vrtačkou nech pracuje sám.
:)